Bulgaristan Vizesi Hakkında Genel Bilgi


Bulgaristan Schengen ülkelerine dahil değildir. Bu yüzden Schengen bölgesine dahil bir ülkenin vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmanız mümkün değildir. Buna bağlı olarak Bulgaristan’ın vize için istediği evraklar, Schengen ülkelerine kıyasla değişiklik göstermektedir. Bulgaristan vizesi alabilmeniz için öncelikle Bulgaristan Konsolosluğu resmi internetten sitesinden ya da iletişim numaraları üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Süreci olumlu bir şekilde sonuçlandırmak için gerekli tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazır etmeli ve yetkililere teslim etmelisiniz. Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri ise Bulgaristan’a 30 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf olmaktadırlar. Yeşil pasaport sahipleri ise 90 güne kadar Bulgaristan’da vizesiz olarak kalabilirler. Bu noktada seyahate çıkmadan önce pasaport geçerlilik süresinin kontrol edilmesi gerekmektedir.


Bulgaristan Vize Başvurusunda Neden HFD Turizm’i Seçmelisiniz?

Her vize başvurusu kendi içerisinde zorluklar barındırmaktadır. Bulgaristan vize başvurusunda da hazırlanması gereken birçok evrak, yapılması gereken birçok iş bulunmaktadır. Bulgaristan vize danışmanlığı yapan HFD Turizm olarak yıllardır sizlere hizmet vermekteyiz. Bulgaristan vize başvurusunda neden HFD Turizm’i seçebileceğinizi maddeler halinde özetleyebiliriz:
 • Deneyim ve tecrübeli kadro
 • Yeterli bilgi donanımı
 • Vize başvuru sürecinin titizlikle yürütülmesi
 • Konsolosluk önünde saatlerce bekleme gerekliliğinin ortadan kaldırılması
 • Hem vize süreci hem de sonrasında gerekli bilgilendirmelerin detaylı olarak yapılması
 • Çıkabilecek potansiyel sorunları öngörme ve bu doğrultuda önlem alma
 • Vize alma konusunda yüksek başarı oranı
 • Vize işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi
 • Gideceğiniz yere otel ve uçak bileti rezervasyonu
 • Vize alma konusunda

 • Bulgaristan Vize Çeşitleri

  Yapacağınız Bulgaristan vize başvurusu için gerekli olacak evrak ve belgeler, yapılacak vize başvurusunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’den Bulgaristan vizesi için en çok başvuru yapılan vize türleri arasında turistik vize, akraba-arkadaş ziyareti, ticari, dil kursu ve öğrenci vizeleridir. Bulgaristan vize türleri ve istenilen evraklar temel belgeler olsa dahi, farklı durumlara göre Bulgaristan Konsolosluğu’nun talep ettiği ek belgeler olabilmektedir. Bulgaristan vize çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Turistik Vize
  • Ticari Vize
  • Aile/Arkadaş/Akraba Ziyareti Vizesi
  • Transit Vize
  • Uzun Süreli D Vize (Oturma İzni)


  Bulgaristan Turistik Vize

  Bulgaristan turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre turistik vize için gerekli evrakları toplamalısınız. Bulgaristan turistik vize için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


  Bulgaristan Ticari Vize

  T.C. pasaport sahibi olup Bulgaristan’da ticari faaliyetler yapmak isteyen işveren ya da çalışanların Bulgaristan ticari vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden randevu alınmasının ardından ticari amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Bulgaristan ticari vize için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


  Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

  Bulgaristan turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre aile vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. Bulgaristan aile vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


  Pasaport
  Davetiye
  Finansal dökümanlar
  Mesleki dökümanlar
  Eğitim ile ilgili dökümanlar
  Sabıka kaydı
  Evlilik cüzdanı
  Biometrik fotoğraf
  Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  Uçak bileti ve otel rezervasyonu

  Bulgaristan Öğrenci Vizesi

  Bulgaristan turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre öğrenci vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. Bulgaristan öğrenci vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:  Vize başvuru formu
  Pasaport
  Okuldan kabul mektubu
  Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeler
  İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
  Askerlik durumu belgesi
  Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
  Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
  Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)
  Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
  Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  Seyahat sağlık sigortası


   Bulgaristan Erasmus Vizesi

   Bulgaristan turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre erasmus vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. Bulgaristan erasmus vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
  Vize başvuru formu
  Pasaport
  Okuldan kabul mektubu
  Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeler
  İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
  Askerlik durumu belgesi
  Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
  Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
  Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)
  Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
  Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  Seyahat sağlık sigortası
  Nüfus cüzdanı fotokopisi


  Bulgaristan Ev Hanımı Vizesi

  Bulgaristan vizesi ev hanımı için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Bulgaristan’a gidecek ev hanımlarının dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Bulgaristan’a gidiliyorsa, Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Ev hanımı olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.  Bulgaristan Ev Hanımı Vizesi


  Bulgaristan Emekli Vizesi

  Bulgaristan emekli vizesi için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Bulgaristan’a gidecek emeklilerin dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Bulgaristan’a gidiliyorsa, Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Emekli olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.


  Bulgaristan Emekli Vizesi

  Bulgaristan Vizesi ile İlgili Sorular

  Bulgaristan vizesi ile ilgili detaylı bilgiler vermemizin ardından, verdiğimiz bilgilerin özeti niteliğinde bir ‘Bulgaristan vizesi ile ilgili sık sorulan sorular’ köşesi oluşturduk. Bulgaristan vizesi hakkında sıklıkla sorulan soruları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1) Bulgaristan vizesi ne kadar sürede çıkar?

  Bulgaristan vizesinin kaç günde geleceği başvurulan vize türüne ve Bulgaristan Konsolosluğu’nun ilgili dönemdeki yoğunluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, turistik vizeler genellikle 5-15 gün içerisinde çıkmakla birlikte, bu süre uzun süreli vizeler için uzayabilmektedir.


  2) Bulgaristan vize geçerlilik süresi ne kadardır?

  Vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Hatta spesifik bir vize için bile alınan vize süresi değişebilir.


  3) Bulgaristan vizesi ne kadar?

  Bulgaristan vizesinin fiyatı, başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.


  4) Bulgaristan vizesi nasıl kolay alınır?

  Bulgaristan vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ‘Bulgaristan vizesi zor mu?’ sorusudur. Bulgaristan vizesi almanın zorluk derecesi , başvurulan vize türüne göre değişmekle birlikte; vize almanın hepsi için zahmetli bir süreç gerektirdiğini söyleyebiliriz. Çok fazla belgeler ve evraklarla uğraşmak durumunda kalacağınızdan dolayı, Bulgaristan vize danışmanlık şirketlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili daha fazla detay için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


  5) Bulgaristan vizesi nasıl takip edilir?

  Bulgaristan vizesi için başvuru yaptığınız yetkili kurumun ilgili web sitesi üzerinden pasaport numarası ve barkod numarası ile vizenizin takibini yapabilirsiniz.


  6) Bulgaristan vizesi nereden alınıyor?

  Bulgaristan vize başvurunuzu İstanbul’da yer alan Bulgaristan Konsolosluğu üzerinden yapabilirsiniz. Aracı kurumlar aracılığıyla da işlemler yürütülebilir.


  7) Bulgaristan vizesi neden çıkmaz?

  Her vize türü için talep edilen belgeler detaylıca sizlerle paylaşılmaktadır. İstenilen belgelerde ufak bir eksiklik ya da yanlışlık bile red ile sonuçlanabilir. Bu yüzden belgelerinizi eksiksiz ve tam hazırlamalısınız. Ancak bu yine de %100 vize almanızın garantisi değildir.


  8) Bulgaristan vizesi hangi şehirden alınır?

  Bulgaristan vizesi başvuru merkezleri İstanbul’da yer almaktadır.


  9) Bulgaristan vizesi hangi ülkelerde geçerli?

  Bulgaristan, Schengen ülkeleri arasında yer almadığından dolayı Bulgaristan vize sahipleri yalnızca Bulgaristan’a seyahat edebilmektedirler.


  10) Bulgaristan vize randevusu nasıl alınır?

  Bulgaristan vize randevusu Bulgaristan Konsoloslukları ve aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilmektedir.


  11) Bulgaristan’da en erken çıkan vize türü hangisidir?

  Genellikle turistik vizelerdir. Bulgaristan turistik vizelerin 5 gün içerisinde çıktığı durumlar dahi olmaktadır. Bu durum biraz da Bulgaristan Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

  Vize Başvuru Formu

  Online Vize Başvurusu

  Online başvuru sistemi sayesinde tüm işlemleriniz çok daha hızlı ve pratik bir biçimde ilerlemektedir.


  “Sorunun değil, çözümün parçası”

  Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

  Online Vize Başvurusu
  Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.