Danimarka Hakkında Genel Bilgi 

Danimarka’ya gitmek isteyenler öncelikle umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olmalılardır. Danimarka seyahati için alınacak vize türü, Danimarka Schengen ülkesi olduğundan dolayı, buna uygun olarak seçilmelidir. Bununla birlikte yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaport sahipleri bu gerekliliğin dışında tutulmaktadırlar. Bu tür pasaport sahipleri Danimarka vizesinden muaf tutulmaktadırlar. Danimarka, Schengen ülkeleri listesine dahil olduğundan dolayı Danimarka vizesi, diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmeyi mümkün kılmaktadır. Seyahat amaçlı vizeyse 90 günü geçmemeleri gerekmektedir.

Danimarka Vize Başvurusunda Neden HFD Turizm’i Seçmelisiniz?

Vize başvuruları genel olarak zahmet gerektiren ve birçok evrağın hazırlanması gereken işlemleri barındırır. Ancak yoğun vakitlerde ya da genel olarak bu tarz prosedürlerle uğraşmayı sevmeyenler için, vize başvuru süreci zor hale gelebilmektedir. Bu doğrultuda Danimarka vize danışmanlığı yapan HFD Turizm olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Danimarka vize danışmanlığı için neden HFD Turizm’i seçebileceğinize dair sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Deneyim ve tecrübeli kadro
 • Yeterli bilgi donanımı
 • Vize başvuru sürecinin titizlikle yürütülmesi
 • Konsolosluk önünde saatlerce bekleme gerekliliğinin ortadan kaldırılması
 • Hem vize süreci hem de sonrasında gerekli bilgilendirmelerin detaylı olarak yapılması
 • Çıkabilecek potansiyel sorunları öngörme ve bu doğrultuda önlem alma
 • Vize alma konusunda yüksek başarı oranı
 • Vize işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi
 • Gideceğiniz yere otel ve uçak bileti rezervasyonu


Danimarka Schengen Vizesi

Danimarka, Schengen bölgesi dahilinde bir ülkedir. Schengen vizesi ile Schengen bölgesi olarak belirlenen noktalar dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkı kazanmaktadır. Bununla birlikte her ülkenin vize gereklilikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Danimarka vizesi almak için Danimarka’nın Türkiye için belirlediği yönetmelikler doğrultusunda hareket etmelisiniz. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmayı unutmamalısınız.


Danimarka Vize Çeşitleri

Yapacağınız Danimarka vize başvurusu için gerekli olacak evrak ve belgeler, yapılacak vize başvurusunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Danimarka vize çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi Danimarka Schengen vizesi olarak da bilinen C tipi vizedir. 20 güne kadar olan turistik ve 90 güne kadar olan aile-akraba-arkadaş ziyaretleri, yine aynı süre zarfında gerçekleştireceğiniz kurs, staj, eğitim amaçlı başvurular, iş ziyaretleri, fuar ve konferans etkinlikleri gibi amaçlarla Danimarka’ya giriş yapmak için alınan vizedir. Bir diğeri ise ulusal vize olan D tipi vizedir. Danimarka’da 90 günden daha fazla süre için kalacaklar ulusal vizeye başvurmalılardır. Uzun süreli eğitim, iş, aile birleşimi gibi konular söz konusu olduğunda ulusal vize ile Danimarka’ya giriş yapmanız, ve işlemlerinizi konsolusluk ile de yürütmeniz gerekmektedir.


Danimarka Uzun Süreli Vize

Danimarka için 6 aydan daha uzun süreli seyahat ya da ikamet etme (eğitim, aile birleşimi, çalışma vb.) hakkı elde etmek istiyorsanız, yapacağınız bütün vize başvuruları uzun süreli ya da ulusal vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu kapsamda yapılan işlemleri önemli oranda konsolosluk ya da büyük elçilikler ile devam etmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Vize amacınıza uygun başvuru dosyanız, uzman danışmanınızla birlikte yürüteceğiniz başvuru süreci sizleri bekliyor. Randevu al linkini tıklayarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Uzun süreli Danimarka vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Vize başvuru formu
Biyometrik fotoğraf
Pasaport
Pasaport fotokopisi
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Sabıka kaydı
Tıbbi rapor
Ekonomik durum ile ilgili belgeler
Kalınacak yer ile ilgili belgeler
Seyahat sağlık sigortası
Danimarka’ya seyahat ile ilgili belge (uçak bileti)
Eğitim amacı ile gidiliyorsa davet mektubu ve diploma gibi belgeler


Danimarka Turistik Vizesi

Turistik vize en çok tercih edilen vize türü olmakla birlikte istenilen belgeler, sonuçlanma süresi (5 ile 15 iş günü) ve alınması diğer vize türlerine nazaran daha kolay olan vize türüdür. Turist vizesine başvuru yapılmadan önce seyahat planınızın belirlenmiş olması gerekmektedir, hangi ülkelere geçiş yapılacağı, hangi ülkelerde daha çok kalınacağı ve bu geçiş sürelerinde ulaşım ve konaklama bilgileriniz belirlemiş olduğunuz seyahat planınıza uygunluk göstermelidir. Danimarka turist vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Pasaport (En az 2 sayfa boş olmalı ve Danimarka seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay devam ediyor olmalı)
6 aydan daha eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Danimarka vize başvuru formu
Mesleki bilgiler
Finansal durumu gösteren belgeler
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Danimarka vize talep dilekçesi


Danimarka Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi sadece başvuru sahibine gönderilen davetiye ile gerçekleştirilebilir. Davetiye göndermek isteyen kişi, gönderdiği ülkenin vatandaşı olmalı ya da ikamet etme izni olmalıdır. Bunların dışında davetiye göndereceği kişiye sponsor olabilecek yeterlilikte maddi geliri olmalı ve kalacak yer göstermesi gerekmektedir. Danimarka aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli olan evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Pasaport
Danimarka vize başvuru formu
2 adet biometrik fotoğraf
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı
Danimarka vize davetiyesi
Danimarka vize ücreti
Danimarka aile-arkadaş ziyareti vize talep dilekçesi
Finansal durumu gösteren belgeler
Mesleki belgeler
Seyahat planını onaylayan seyahat belgeleri
Seyahat sağlık sigortası


Danimarka Ticari Vizesi

Yapacağınız başvuru yatırım yapmakla ilgili ise ülkelerin istemiş olduğu bütçeler, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ticari faaliyet veya iş görüşmesi için planlanmış olan bir seyahat planınız var ise mutlaka davetiyeli başvuru yapılması gerekmektedir, davetiye olması durumda ilk başvuru için 6 ay içerisinde 30 gün şeklinde olup, sonraki yapılacak başvurularda kademeli olarak verilen gün sayısı artış göstermektedir. Danimarka ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

Pasaport
Danimarka vize başvuru formu
2 adet biometrik fotoğraf
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı
Danimarka vize davetiyesi
Danimarka vize ücreti
Danimarka ticari vize talep dilekçesi
Danimarka ticari vize genel taahhüt beyan eden evraklar
Finansal durumu gösteren belgeler
Mesleki belgeler
Seyahat planını onaylayan seyahat belgeleri
Seyahat sağlık sigortası


Danimarka Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi

Eğitim kurumları arasında yapılan bazı anlaşmalar gereği gerçekleştirilen kültürel değişim ve eğitim programları da bu vize kategorisine girmektedir. Amaca göre düzenlenmiş olan belgelerin yanında konsolosluk ya da büyükelçiliklerin talep ettikleri evrakların hazırlanması gerekmektedir. Danimarka kültürel ve sportif faaliyet vizesi için talep edilen evraklar zamana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Belgelere ek olarak, bu etkinliğe sponsor olacak bir kurum var ise sponsor ya da sponsorlara ait evrakların da ayrıca bir dosya olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Detaylar için, gidiş amacınıza uygun olan başvuru dosyanızı hazırlatın, vizenizi sorunsuzca alalım! İşlemlerinizi başlatmanız için randevu almanız yeterlidir. Danimarka kültürel ve sportif faaliyet vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Davetiye - Sözleşme (Etkinliği organizasyon eden tarafından, adres bilgileri, etkinlik tarihi, etkinlik türü, başvuru sahibinin adı ve görev bilgisi içermelidir.)
Ulaşım ve konaklama organizasyon tarafından sağlanacaksa, onlara dair belgeler
Pasaport
2 adet biyometrik fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren, güncel)
Banka hesap özeti
Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse; muvafakkatname
Sabıka kaydı
Gelir belgeleri


Danimarka Öğrenci Vizesi

Eğitim kurumundan alınacak kabul yazısı ile birlikte, başvurusu yapılan ülke konsolosluk ya da büyükelçiliklerinin istemiş olduğu evrakların temin edilerek, başvuru dosyanızın hazırlanması gerekmektedir. Unutulmaması gereken şudur ki, eğitim kurumundan almış olduğunuz kabul yazısı vize alabileceğiniz anlamına gelmez. Son karar mercii konsolosluk ve büyükelçiliklerdir. Dolayısıyla öncelikle hazırlanması gereken dosyanızın eksiksiz olan beyan edilmesi ve sonrasında konsolosluğun talep edeceği mülakata çok iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte eğitim kurumundan aldığınız kabul belgesi olmadan Danimarka öğrenci vizesi alabilme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Danimarka öğrenci vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Pasaport
Danimarka vize başvuru formu
Nüfus cüzdan fotokopisi (T.C. Kimlik numarası yazılı)
2 Adet biometrik fotoğraf
Seyahat sağlık sigortası poliçesi
180 günden fazla kalacak kişiler için adli sicil belgesi ve fotokopisi
180 günden fazla kalacak kişiler için tam teşekküllü hastaneden alınan heyet raporu ve fotokopisi
Danimarka’ya gitmek için kullanacağınız uçağın rezervasyon bilgileri
Danimarka seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri (Henüz yurt-oda kiralanmadıysa otel rezervasyonu da olabilir)
Banka hesap cüzdanı fotokopileri
Maaş bordrosu
Kabul mektubu
Tapu ve araç ruhsat fotokopileri
Danimarka vizesi için başvuran kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan noter onaylı muvafaakatname. (Aslı ve fotokopisi.)
Öğrenci belgesi
Masrafları karşılayan kişiye ait finansal ve mesleki belgeler
Vukuatlı nüfus kayıt örneği


Danimarka Erasmus Vizesi

Eğitim kurumundan alınacak kabul yazısı ile birlikte, başvurusu yapılan ülke konsolosluk ya da büyükelçiliklerinin istemiş olduğu evrakların temin edilerek, başvuru dosyanızın hazırlanması gerekmektedir. Unutulmaması gereken şudur ki, eğitim kurumundan almış olduğunuz kabul yazısı vize alabileceğiniz anlamına gelmez. Son karar mercii konsolosluk ve büyükelçiliklerdir. Dolayısıyla öncelikle hazırlanması gereken dosyanızın eksiksiz olan beyan edilmesi ve sonrasında konsolosluğun talep edeceği mülakata çok iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte eğitim kurumundan aldığınız kabul belgesi olmadan Danimarka öğrenci vizesi alabilme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Danimarka öğrenci vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Pasaport
Danimarka ikamet izni başvuru formu
Nüfus cüzdan fotokopisi (T.C. Kimlik numarası yazılı)
2 Adet biometrik fotoğraf
Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
Danimarka’ya gitmek için kullanacağınız uçağın rezervasyon bilgileri
Danimarka seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri (Henüz yurt-oda kiralanmadıysa otel rezervasyonu da olabilir)
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi
Banka hesap cüzdanı fotokopileri
Maaş bordrosu
Kabul mektubu
Noter tasdikli taahhütname
Türkiye’deki üniversiteden alınan yazı
Tapu ve araç ruhsat fotokopileri
Danimarka vizesi için başvuran kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan noter onaylı muvafaakatname. (Aslı ve fotokopisi.)
Öğrenci belgesi
Masrafları karşılayan kişiye ait finansal ve mesleki belgeler


Danimarka Aile Birleşimi Vizesi

Başvuru sahiplerinden bazı ülkeler dil sertifikası talep etmektedir. Bunun yanı sıra çocuklar için de ayrıca dosya düzenlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir ülke için aile birleşimi gibi işlemleri uzun zaman alacak bir vize türüne başvuru yapıldıysa, başvurusu yapılan ülke için farklı bir vize kategorisinde başvuru yapılmamalıdır. Örneğin; Danimarka için bir aile birleşimi başvurusu yapıldıysa, aynı ülke için daha yakın tarihli bir turist vizesi başvurusu, her iki başvuru da olumsuz etkilenebileceği için kesinlikle yapılmamalıdır. Danimarka aile birleşimi vizesi başvurunuz için özellikle eğitim almış danışmanlarımızla eksiksiz olarak hazırlanacak dosyanız ve profesyonel bir süreç yönetimi sayesinde %96,2 başarı oranı ile sonuçlanacaktır. Danimarka aile birleşimi vizesi için gerekli şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Başvuru formu
Pasaport
Biyometrik fotoğraf
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Nüfus kayıt örneği (tam tekmil)
Uluslararası evlenme kayıt örneği
Başvuru yapan kişinin ikametgah belgesi
Banka hesap dökümleri
Maaş bordrosu
Eşlerin çocukları ile ilgili bilgiler (varsa)
Danimarka’da yaşayan eşin uzun süreli oturum izninin veya oturum vizesinin bulunması gerekir.
Ebeveynlerinden biri Danimarka vatandaşı olan çocuklar da Danimarka aile birleşimi başvurusunda bulunabilmektedir.
Danimarka’da konaklanacak yerin aile bireyleri için büyüklük açısından yeterli olması gerekiyor.
Aylık gelirin belli bir yaşam standardını karşılayacak seviyede olması.
Danimarka’daki eşin Danimarka’da resmi bir sağlık sigortası olması.


Danimarka Ev Hanımı Vizesi

Danimarka vizesi ev hanımı için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Danimarka’ya gidecek ev hanımlarının dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Danimarka’ya gidiliyorsa, Danimarka aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Ev hanımı olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.

Danimarka Ev Hanımı Vizesi Başvurusu


Danimarka Emekli Vizesi

Danimarka emekli vizesi için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Danimarka’ya gidecek emeklilerin dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Danimarka’ya gidiliyorsa, Danimarka aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Emekli olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez.Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.

Danimarka Emekli Vizesi Başvurusu


Danimarka Vizesi ile İlgili Sorular

İsviçre vize çeşitleri ve İsviçre vizesi için gerekli belgeler ve yapılması gerekenlerle ilgili detaylı bilgiler verdik. Son olarak İsviçre vizesi ile ilgili sık sorulan sorulardan meydana gelen bir soru-cevap köşesi sunacağız. İsviçre vizesi hakkında en sık sorulan sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir:

1) Danimarka vizesi ne kadar sürede gelir?

Danimarka vizesinin kaç günde geleceği başvurulan vize türüne ve Danimarka Konsolosluğu’nun ilgili dönemdeki yoğunluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, turistik vizeler genellikle 5-15 gün içerisinde çıkmakla birlikte, bu süre uzun süreli vizeler için uzayabilmektedir.

2) Danimarka vizesi ne kadar geçerli?

Vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Hatta spesifik bir vize için bile alınan vize süresi değişebilir. Örneğin, Schengen vizesinin geçerlilik süresi genellikle 30 gün, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl olur. İlk kez başvuru yapanlara genellikle 30 günlük Schengen vizesi verilir.

3) Danimarka vizesi ne kadardır?

Danimarka vizesinin fiyatı hem vize türüne hem de döneme göre değişiklik göstermektedir. 

4) Danimarka vizesi almak kolay mı?

Danimarka vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ‘Danimarka vizesi almak zor mu?’ sorusudur. Danimarka vizesi almanın zorluk derecesi , başvurulan vize türüne göre değişmekle birlikte; vize almanın, tüm vize türleri için zahmetli bir süreç gerektirdiğini söyleyebiliriz. Çok fazla belgeler ve evraklarla uğraşmak durumunda kalacağınızdan dolayı, Danimarka vize danışmanlık şirketlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili daha fazla detay için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

5) Danimarka vizesi nasıl takip edilir?

Danimarka vize başvurunuzun durumuyla ilgili bilgilere TC kimlik numaranız ve başvuru referans numaranız üzerinden ya da ilgili çağrı merkezleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

6) Danimarka vizesi nereden alınıyor?

Danimarka’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını Danimarka Konsolosluğu’na ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara, vize danışma merkezleri ile turizm/seyahat acentelerine yapabilirler.

7) Danimarka vizesi neden reddedilir?

Her vize türü için talep edilen belgeler detaylıca sizlerle paylaşılmaktadır. İstenilen belgelerde ufak bir eksiklik ya da yanlışlık bile red ile sonuçlanabilir. Bu yüzden belgelerinizi eksiksiz ve tam hazırlamalısınız. Ancak bu yine de %100 vize almanızın garantisi değildir.

8) Danimarka vizesi hangi şehirden alınır?

İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu üzerinden alınabilir. Danimarka’nın vize başvurusu için yetkilendirdiği merciler, vize sonucu hakkında karar verme mekanizması değildirler.

9) Danimarka vizesi hangi ülkelerde geçerli?

Danimarka üzerinden aldığınız Schengen pasaportu ile Almanya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İsviçre gibi diğer Schengen bölgesi ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz.

10) Danimarka vize randevusu nasıl alınır?

Yetkili kurumların çağrı merkezleri üzerinden başvurmak istediğiniz vize türü için Danimarka vize randevunuzu alabilirsiniz.

11) Danimarka’ya en erken çıkan vize türü hangisidir?

Genellikle turistik vizelerdir. Danimarka turistik vizelerin 5 gün içerisinde çıktığı durumlar dahi olmaktadır. Bu durum biraz da Danimarka Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Vize Başvuru Formu

Online Vize Başvurusu

Online başvuru sistemi sayesinde tüm işlemleriniz çok daha hızlı ve pratik bir biçimde ilerlemektedir.


“Sorunun değil, çözümün parçası”

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Online Vize Başvurusu
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.