Fransa Vize Hakkında Genel Bilgi

Fransa’ya yolculuk yapacak ve umuma mahsus pasaport hamili olan T.C. vatandaşları, Fransa vize başvuruları sırasında Fransa Konsolosluğu’na gerekli tüm belgeleri sunmalıdır. Farklı seyahat tiplerine göre farklı vize tiplerinin ve buna bağlı olarak da farklı vize evraklarının gerekebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Öte yandan gerekli vize evrakları döneme bağlı olarak değişebildiğinden dolayı, gerekli güncel belgelerin takibi yapılmalıdır. Fransa turistik vize başvuruları, Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ve vize akredite acentaları aracılığıyla yapılabilmektedir. Uzun süreli ulusal Fransa vizelerinde (D tipi vize) başvurularında Fransa Konsolosluğu’nda direkt başvuru yapabilirsiniz.

Fransa Vize Başvurusunda Neden HFD Turizm’i Seçmelisiniz?

Her vize başvurusu kendi içerisinde zorluklar barındırmaktadır. Fransa vize başvurusunda da hazırlanması gereken birçok evrak, yapılması gereken birçok iş bulunmaktadır. Fransa vize danışmanlığı yapan HFD Turizm olarak yıllardır sizlere hizmet vermekteyiz. Fransa vize başvurusunda neden HFD Turizm’i seçebileceğinizi maddeler halinde özetleyebiliriz:

  •  •  Deneyim ve tecrübeli kadro
  •  • Yeterli bilgi donanımı
  •  • Vize başvuru sürecinin titizlikle yürütülmesi
  •  • Konsolosluk önünde saatlerce bekleme gerekliliğinin ortadan kaldırılması
  •  • Hem vize süreci hem de sonrasında gerekli bilgilendirmelerin detaylı olarak yapılması
  •  • Çıkabilecek potansiyel sorunları öngörme ve bu doğrultuda önlem alma
  •  • Vize alma konusunda yüksek başarı oranı
  •  • Vize işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi
  •  • Gideceğiniz yere otel ve uçak bileti rezervasyonu
  •  • Vize alma konusunda


Fransa Schengen Vizesi

Fransa, Schengen bölgesi dahilinde bir ülkedir. Schengen vizesi ile Schengen bölgesi olarak belirlenen noktalar dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkı kazanmaktadır. Bununla birlikte her ülkenin vize gereklilikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Fransa vizesi almak için Fransa’nın Türkiye için belirlediği yönetmelikler doğrultusunda hareket etmelisiniz. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmalısınız.

Fransa Vize Çeşitleri

Yapacağınız Fransa vize başvurusu için gerekli olacak evrak ve belgeler, yapılacak vize başvurusunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Fransa vize çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi Fransa Schengen vizesi olarak da bilinen ve 6 ay içerisinde en fazla 90 gün seyahat hakkı tanıyan C tipi vizedir. Bir diğeri ise 90 günden fazla seyahat izninin verildiği (D tipi) Fransa ulusal vizedir. Türkiye’den Fransa vizesi için en çok başvuru yapılan vize türleri arasında turistik vize, akraba-arkadaş ziyareti, ticari, dil kursu ve öğrenci (D vizesi)’dir. Fransa vize türleri ve istenilen evraklar temel belgeler olsa dahi, farklı durumlara göre Fransa Konsolosluğu’nun talep ettiği ek belgeler olabilmektedir. Bu yüzden hem maddi hem de manevi kayıpların önüne geçmek adına, Fransa vize başvurunuzda profesyonel bir destek almanız önerilmektedir.

Fransa Uzun Süreli Vize


Fransa için ise 6 aydan daha uzun süreli seyahat ya da ikamet etme (eğitim, aile birleşimi, çalışma vb.) hakkı elde etmek istiyorsanız, yapacağınız bütün vize başvuruları uzun süreli ya da ulusal vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu kapsamda yapılan işlemleri önemli oranda konsolosluk ya da büyük elçilikler ile devam etmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Vize amacınıza uygun başvuru dosyanız, uzman danışmanınızla birlikte yürüteceğiniz başvuru süreci sizleri bekliyor. Randevu al linkini tıklayarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Uzun süreli Fransa vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Fransa Uzun Süreli Vize Evrakları
Fransızca, eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış 3 adet Fransa ulusal vize başvuru formu
Önlü arkalı nüfus cüzdanı fotokopisi
Pasaportunuzun işlenmiş tüm sayfalarının fotokopisi
Pasaportun bitimine en az 18 ay kalmış olmalı ve vize için en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır
3 adet biyometrik fotoğraf
Tam tekmil nüfus kayıt örneği (Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalı)
Seyahat sağlık sigortası poliçesi
Yaşam masraflarının nasıl karşılanacağını ıspatlayan belge
Fransa Turist Vizesi

Fransa turistik vize en çok tercih edilen Fransa vize türüdür. Hem istenilen belgelerin sayısı hem de sonuçlanma süresi (5 ile 15 iş günü) ve vizenin alınması açısından diğer vize türlerine nazaran daha kolay olan vize türüdür. Bu süre zarfında konsolosluklar ek belgeler ve mülakat yolu ile görüşme talep etme hakkında sahiptir. Ayrıca yoğun seyahat dönemlerinde konsoloslukların yaşadığı yoğunluk da göz önünde bulundurulmalıdır. Fransa turistik vizeye başvuru yapılmadan önce seyahat planınızın belirlenmiş olması gerekmektedir. Hangi ülkelere geçiş yapılacağı, hangi ülkelerde daha çok kalınacağı ve bu geçiş sürelerinde ulaşım ve konaklama bilgileriniz belirlemiş olduğunuz seyahat planınıza uygunluk göstermelidir. Daha önceden almış olduğunuz vizeleriniz sizin referanslarınızdır, ancak konsolosluğun talepleri ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, istemiş olduğu belgeler güncellenmektedir. Fransa vize başvurunuzu mutlaka gideceğiniz tarihten en az 30 gün önce randevu alarak başlatmanız gerekmektedir. Fransa turist vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Fransa Turist Vizesi Evrakları
Pasaport (En az 2 sayfa boş olmalı ve Fransa seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay devam ediyor olmalı)
6 aydan daha eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Fransa vize başvuru formu
Finansal durumu gösteren belgeler
Fransa vize talep dilekçesi


Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi sadece başvuru sahibine gönderilen davetiye ile gerçekleştirilebilir. Davetiye göndermek isteyen kişi, gönderdiği ülkenin vatandaşı olmalı ya da ikamet etme izni olmalıdır. Bunların dışında davetiye göndereceği kişiye sponsor olabilecek yeterlilikte maddi geliri olmalı ve kalacak yer göstermesi gerekmektedir. Temel olarak davetiyeler içerik olarak aynı olmakla birlikte şeklen farklılıklar gösterebilir. Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvurunuzu mutlaka gideceğiniz tarihten en az 30 gün önce randevu alarak başlatmanız gerekmektedir. Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu
Pasaport (En az 2 sayfa boş olmalı ve Fransa seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay devam ediyor olmalı)
Vize başvuru formu
6 aydan daha eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf
Tam vukutatlı nüfus kayıt örneği
Fransa vize talep dilekçesi
Fransa aile ve akraba ziyareti davetiyesi
Mesleki/iş durumunu gösteren belgeler
Şirkete ait sunulması gereken resmi evraklar
Seyahat planını destekleyen belgeler
Seyahat sağlık sigortası poliçesiFransa Ticari Vizesi

Yapacağınız başvuru yatırım yapmakla ilgili ise ülkelerin istemiş olduğu bütçeler, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Fransa ticari vizesi için de benzer durum geçerlidir. Ticari faaliyet veya iş görüşmesi için planlanmış olan bir seyahat planınız var ise mutlaka davetiyeli başvuru yapılması gerekmektedir. Fransa ticari vizesi için davetiye şartları belirli aralıklarla güncellenmeye devam etmektedir. Fransa ticari vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Fransa Ticari Vizesi Başvurusu
Pasaport (En az 2 sayfa boş olmalı ve Fransa seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay devam ediyor olmalı)
Vize başvuru formu
6 aydan daha eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf
Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
Fransa ticari vize talep dilekçesi
Fransa ticari vize davetiyesi
Finansal durumu gösteren belgeler
İş/mesleki durumu gösteren belgeler


Fransa Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi

Eğitim kurumları arasında yapılan bazı anlaşmalar gereği gerçekleştirilen kültürel değişim ve eğitim programları da bu vize kategorisine girmektedir. Amaca göre düzenlenmiş olan belgelerin yanında konsolosluk ya da büyükelçiliklerin talep ettikleri evrakların hazırlanması gerekmektedir. Fransa kültürel ve sportif faaliyet vizesi için talep edilen evraklar zamana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Belgelere ek olarak, bu etkinliğe sponsor olacak bir kurum var ise sponsor ya da sponsorlara ait evrakların da ayrıca bir dosya olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Detaylar için, gidiş amacınıza uygun olan başvuru dosyanızı hazırlatın, vizenizi sorunsuzca alalım! İşlemlerinizi başlatmanız için randevu almanız yeterlidir. Fransa kültürel ve sportif faaliyet vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Fransa Kültürel ve Sportif Faaliyet VizesiBaşvurusu
Davetiye - Sözleşme (Etkinliği organizasyon eden tarafından, adres bilgileri, etkinlik tarihi, etkinlik türü, başvuru sahibinin adı ve görev bilgisi içermelidir.)
Ulaşım ve konaklama organizasyon tarafından sağlanacaksa, onlara dair belgeler
Pasaport
2 adet biyometrik fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren, güncel)
Banka hesap özeti
Gelir belgeleri


Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa öğrenci vizesi almak için ilgili eğitim kurumundan alınacak kabul yazısı ile birlikte, başvurusu yapılan ülke konsolosluk ya da büyükelçiliklerinin istemiş olduğu evrakların temin edilerek, başvuru dosyanızın hazırlanması gerekmektedir. Unutulmaması gereken şudur ki; eğitim kurumundan almış olduğunuz kabul yazısı vize alabileceğiniz anlamına gelmez. Son karar mercii konsolosluk ve büyükelçiliklerdir. Dolayısıyla öncelikle hazırlanması gereken dosyanızın eksiksiz olan beyan edilmesi ve sonrasında konsolosluğun talep edeceği mülakata çok iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte eğitim kurumundan aldığınız kabul belgesi olmadan Fransa vizesi alabilme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Fransa öğrenci vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusu
Pasaport
Fransa vize başvuru formu
Varsa daha önce kullandığınız pasaportların orijinalleri
Nüfus cüzdan fotokopisi
2 adet biometrik fotoğraf
Seyahat sağlık sigortası poliçesi
Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri
Fransa seyahati ile ilgili olarak bir sponsor yok ise maddi durumu gösterecek olan son 3 ayı gösteren banka hesap hareketleri
Fransa seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler
Fransa vizesi için başvuran kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan noter onaylı muvafakatname. (Aslı ve fotokopisi).
Öğrenci Belgesi. ( Yeni Tarihli)
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Masrafları karşılayan kişiye ait belgeler
Başvuruda bulunacak lise son sınıf öğrencileri önceki yılların ve son sınıfın birinci dönemine ait Fransızca ya da İngilizce transkript aslı
Campus France harcının yatırıldığına dair banka dekontunun orijinali
Türkiye’de üniversite giriş sınavına girmiş olanların sonuç belgesi ve noter tasdikli Fransızca tercümesi
Türkiye’de üniversitede okuyanlar için öğrenci belgesi
Doğum Kayıt Örneği


Fransa Erasmus Vizesi


Fransa Erasmus vizesi, Fransa öğrenci vizesi kapsamına girmektedir. Dolayısıyla Fransa Erasmus vizesi için gereken ilk şart, gideceğiniz okuldan kabul belgenizi ilgili kuruma sunmaktır. Ancak kabul belgesi zorunluluk olmakla birlikte; tek başına yeterli olmamaktadır. Hazırlanması gereken güncel evrak listesini tamamlamalı ve ilgili mülakata talep edilen tüm dosyalar ile gitmelisiniz. Öte yandan ilgili kişinin sorduğu sorulara doğru ve mantıklı açıklamalar yapmalısınız. Fransa erasmus vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Fransa Erasmus Vizesi Başvurusu
Oturum başvuru formu
3 adet biyometrik fotoğraf
Fransa seyahati dönüş tarihi itibarıyla en az 3 ay geçerliliği olan vize
Üniversite kabul mektubu
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Nüfus cüzdanı fotokopisi
En az 30.000 euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası
Türkiye’deki üniversiteden alınmış yazı
Taahhütname
Noter tasdikli tahhütname
Hibe ve sponsor evrakları
Muvafakatname
Eğitim programı sertifikası
Konaklama masraflarının karşılanacağına dair masraflar


Fransa Aile Birleşimi Vizesi

Başvuru sahiplerinden bazı ülkeler dil sertifikası talep etmektedir. Bunun yanı sıra çocuklar için de ayrıca dosya düzenlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir ülke için aile birleşimi gibi işlemleri uzun zaman alacak bir vize türüne başvuru yapıldıysa, başvurusu yapılan ülke için farklı bir vize kategorisinde başvuru yapılmamalıdır. Örneğin; Fransa için bir aile birleşimi başvurusu yapıldıysa, aynı ülke için daha yakın tarihli bir turist vizesi başvurusu, her iki başvuru da olumsuz etkilenebileceği için kesinlikle yapılmamalıdır. Fransa aile birleşimi vizesi başvurunuz için özellikle eğitim almış danışmanlarımızla eksiksiz olarak hazırlanacak dosyanız ve profesyonel bir süreç yönetimi sayesinde %96,2 başarı oranı ile sonuçlanacaktır. Fransa aile birleşimi vizesi için gerekli şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Fransa Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu
Yanına yerleşmek üzere Fransa’ya gittiğiniz yakınınız en az 1 yıldır Fransa’da ikamet ediyor olmalı ve geçerli bir ikamet iznine sahip olmalı
Yakınınızın finansal giderleri karşılayabilecek derecede geliri olması (En az 1445 euro)
Yakınınızın yaşadığı konutun yeni bir kişinin yaşamaysa uygun olması


Fransa Ev Hanımı Vizesi

Fransa vizesi ev hanımı için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Fransa ‘ya gidecek ev hanımlarının dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Fransa’ya gidiliyorsa, Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Ev hanımı olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.Fransa Ev Hanımı Vizesi Başvurusu

Fransa Emekli Vizesi

Fransa emekli vizesi için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Fransa’ya gidecek emeklilerin dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Fransa’ya gidiliyorsa, Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Emekli olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez.Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.

Fransa Emekli Vizesi Başvurusu


Fransa Vizesi ile İlgili Sorular

Fransa vizesi ve evrakları ile ilgili detaylı bilgiler sunduk. Son olarak Fransa vizesi ile ilgili sık sorulan sorulardan meydana gelen bir bölüm oluşturduk. Fransa vizesi hakkında sıklıkla sorulan sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir:

1) Fransa vizesi ne kadar sürede gelir?

Fransa vizesinin kaç günde geleceği başvurulan vize türüne ve Fransa Konsolosluğu’nun ilgili dönemdeki yoğunluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, turistik vizeler genellikle 5-15 gün içerisinde çıkmakla birlikte, bu süre uzun süreli vizeler için uzayabilmektedir.

2) Fransa vizesi ne kadar geçerli?

Vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Hatta spesifik bir vize için bile alınan vize süresi değişebilir. Örneğin, Schengen vizesinin geçerlilik süresi genellikle 30 gün, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl olur. İlk kez başvuru yapanlara genellikle 30 günlük Schengen vizesi verilir.

3) Fransa vizesi ne kadardır?

Fransa vizesinin fiyatı hem vize türüne hem de döneme göre değişiklik göstermektedir. 

4) Fransa vizesi nasıl kolay alınır?

Fransa vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ‘Fransa vizesi zor mu?’ sorusudur. Fransa vizesi almanın zorluk derecesi , başvurulan vize türüne göre değişmekle birlikte; vize almanın hepsi için zahmetli bir süreç gerektirdiğini söyleyebiliriz. Çok fazla belgeler ve evraklarla uğraşmak durumunda kalacağınızdan dolayı, Fransa vize danışmanlık şirketlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili daha fazla detay için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

5) Fransa vizesi nasıl takip edilir?

InfoVISAS uygulaması aracılığıyla başvurunuzun durumuyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

6) Fransa vizesi nereden alınıyor?

Fransa bireysel vize başvurularını Fransa Konsolosluğu’nun yetkili aracıları üzerinden yapabilirsiniz. Vize işlemlerinizi kolay, zahmetsiz ve sorunsuz bir şekilde ilerletmek için bizlere danışabilirsiniz.

7) Fransa vizesi neden reddedilir?

Her vize türü için talep edilen belgeler detaylıca sizlerle paylaşılmaktadır. İstenilen belgelerde ufak bir eksiklik ya da yanlışlık bile red ile sonuçlanabilir. Bu yüzden belgelerinizi eksiksiz ve tam hazırlamalısınız. Ancak bu yine de %100 vize almanızın garantisi değildir.

8) Fransa vizesi hangi şehirden alınır?

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu ve Ankara Fransa Büyükelçiliği üzerinden alınabilir. Bursa, İzmir, Edirne gibi şehirlerde Fransa Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Ancak fahri konsolosluklardan vize alınamamaktadır. Öte yandan Fransa’nın vize başvurusu için yetkilendirdiği merciler, vize sonucu hakkında karar verme mekanizması değildirler.

9) Fransa vizesi hangi ülkelerde geçerli?

Fransa üzerinden aldığınız Schengen pasaportu ile Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya gibi diğer Schengen bölgesi ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz.

10) Fransa vizesi ne zaman başladı?

5 Ekim 1980 tarihinde başlamıştır.

11) Fransa vize randevusu nasıl alınır?

Yetkili kurumun çağrı merkezi üzerinden, başvurmak istediğiniz vize türü için Fransa vize randevunuzu alabilirsiniz.

12) Fransa’ya en erken çıkan vize türü hangisidir?

Genellikle turistik vizelerdir. Fransa turistik vizelerin 5 gün içerisinde çıktığı durumlar dahi olmaktadır. Bu durum biraz da Fransa Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Vize Başvuru Formu

Online Vize Başvurusu

Online başvuru sistemi sayesinde tüm işlemleriniz çok daha hızlı ve pratik bir biçimde ilerlemektedir.


“Sorunun değil, çözümün parçası”

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Online Vize Başvurusu
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.