Hindistan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Hindistan’ya yolculuk etmeyi planlayan T.C. vatandaşlarının ülke sınırlarına girebilmesi için Hindistan vize başvurusu yapması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah veya kırmızı) pasaport sahipleri vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Söz konusu pasaport sahiplerinin seyahatten en az 3 ay sonraya kadar geçerli olan bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri Hindistan vizesi almalarına gerek yoktur. Bordo pasaport sahipleri ise Schengen vizeleri bulunmaması halinde Hindistan vizesi için başvurmalılardır. Hindistan Schengen bölgesi üye ülkeleri arasında yer aldığından dolayı, Hindistan’yı kısa süreli (90 günden daha az) ziyaret edecek kişiler, seyahatlerine Hindistan’dan başlamak şartıyla Hindistan Schengen vizesine başvurabilirler.

Hindistan Vize Başvurusunda Neden HFD Turizm’i Seçmelisiniz?

Hindistan vize başvuru süreci sizi zorlayıcı bir deneyim olabilir. O yüzden bu noktada profesyonel bir yardım almanız omuzlarınızdaki yükü hafifletecektir. HFD Turizm’in bu konuda öne çıkan özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • • Yeterli bilgi donanımı
  • • Vize başvuru sürecinin titizlikle yürütülmesi
  • • Konsolosluk önünde saatlerce bekleme gerekliliğinin ortadan kaldırılması
  • • Hem vize süreci hem de sonrasında gerekli bilgilendirmelerin detaylı olarak yapılması
  • • Çıkabilecek potansiyel sorunları öngörme ve bu doğrultuda önlem alma
  • • Vize alma konusunda yüksek başarı oranı
  • • Vize işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi
  • • Gideceğiniz yere otel ve uçak bileti rezervasyonu
  • • Vize alma konusunda

Hindistan Vize Çeşitleri

Hindistan vize çeşitleri arasında çalışma vizesi, ticari vize, turistik vize ve transit vize gibi pek çok vize çeşidi bulunmaktadır. Bu vize çeşitlerinden sizin seyahatinize uygun olan vize çeşidi hangisiyse onu seçerek vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hindistan Ticari Vizesi

Hindistan’da gerçekleştireceğiniz iş toplantıları ve yeni işbirlikleri gibi ticari konular için vize almak istiyorsanız başvurmanız gereken vize çeşidi; Hindistan ticari vizesidir. Hindistan ticari vizesi için gereken evraklar şu şekilde maddeler halinde sıralanabilir;


Hindistan Uzun Süreli Vize Evrakları
Başvuru formu
Pasaport
2 adet vesikalık fotoğraf
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
Anne ve baba hakkında bilgiler
Başvuru sahibinin ikametgah adresi
Sağlık sigortası
Mesleki gelişimi açıklayan özgeçmiş, karneler, diplomalar, iş sözleşmesi vs. (Flemenkçe tercümeleriyle)
Yabancı yükseköğrenim diploması
Hindistan’da alınmış mesleki eğitim belgesi
Ticaret sicili kaydı veya Hindistan’daki şirket tarafından verilmiş, kıyaslanabilir belge


Hindistan Turistik Vizesi

Hindistan’ın etnik kimliğine yakından tanıklık etmek istiyorsanız Hindistan turistik vizesine başvurmanız gerekmektedir. Hindistan turistik vizesi için gereken evraklar şu şekilde maddeler halinde sıralanabilir;
Hindistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Hindistan’da ikamet eden ailenizi ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmek istiyorsanız almanız gereken vize çeşididir. Hindistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar şu şekilde maddeler halinde sıralanabilir;


Hindistan Transit Vize

Hindistan üzerinden gerçekleştireceğiniz ulaşım planlarınızda Hindistan transit vizesine başvurmanız gerekmektedir. Hindistan üzerinde 72 saatten fazla bulunmamanız gerekmektedir. Hindistan transit vizesi için gerekli evraklar şu şekilde listelenebilir;
Hindistan Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi

Eğitim kurumları arasında yapılan bazı anlaşmalar gereği gerçekleştirilen kültürel değişim ve eğitim programları da bu vize kategorisine girmektedir. Amaca göre düzenlenmiş olan belgelerin yanında konsolosluk ya da büyükelçiliklerin talep ettikleri evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hindistan kültürel ve sportif faaliyet vizesi için talep edilen evraklar zamana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Belgelere ek olarak, bu etkinliğe sponsor olacak bir kurum var ise sponsor ya da sponsorlara ait evrakların da ayrıca bir dosya olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Detaylar için, gidiş amacınıza uygun olan başvuru dosyanızı hazırlatın, vizenizi sorunsuzca alalım! İşlemlerinizi başlatmanız için randevu almanız yeterlidir. Hindistan kültürel ve sportif faaliyet vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Hindistan Öğrenci Vizesi

Hindistan’a eğitim amacıyla gidiyorsanız başvurmanız gereken vize çeşidi Hindistan öğrenci vizesidir. Hindistan öğrenci vizesi için gerekli evraklar şu şekilde maddeler halinde sıralanabilir;


Hindistan Erasmus Vizesi

Hindistan Erasmus vizesi, Hindistan öğrenci vizesi kapsamına girmektedir. Dolayısıyla Hindistan Erasmus vizesi için gereken ilk şart, gideceğiniz okuldan kabul belgenizi ilgili kuruma sunmaktır. Ancak kabul belgesi zorunluluk olmakla birlikte; tek başına yeterli olmamaktadır. Hazırlanması gereken güncel evrak listesini tamamlamalı ve ilgili mülakata talep edilen tüm dosyalar ile gitmelisiniz. Öte yandan ilgili kişinin sorduğu sorulara doğru ve mantıklı açıklamalar yapmalısınız. Hindistan erasmus vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:Hindistan Aile Birleşimi Vizesi

Başvuru sahiplerinden bazı ülkeler dil sertifikası talep etmektedir. Bunun yanı sıra çocuklar için de ayrıca dosya düzenlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir ülke için aile birleşimi gibi işlemleri uzun zaman alacak bir vize türüne başvuru yapıldıysa, başvurusu yapılan ülke için farklı bir vize kategorisinde başvuru yapılmamalıdır. Örneğin; Hindistan için bir aile birleşimi başvurusu yapıldıysa, aynı ülke için daha yakın tarihli bir turist vizesi başvurusu, her iki başvuru da olumsuz etkilenebileceği için kesinlikle yapılmamalıdır. Hindistan aile birleşimi vizesi başvurunuz için özellikle eğitim almış danışmanlarımızla eksiksiz olarak hazırlanacak dosyanız ve profesyonel bir süreç yönetimi sayesinde %96,2 başarı oranı ile sonuçlanacaktır. Hindistan aile birleşimi vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
Hindistan Vizesi Hakkında Merak Edilen Sorular

Hindistan vizesi hakkındaki detayları aktardıktan sonra sizin için Hindistan vizesi hakkında sık sık sorulan soruları açıklamak istedik. Kafanıza takılan soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

1. Hindistan ziyaretinde hangi vizeye başvurulur?

Bu durum seyahatinizin amacına göre şekillenmektedir. Turistik amaçlı gidiyorsanız turistik vizeye, ticari amaçla gidiyorsanız ticari vizeye başvurmanız gerekmektedir.

2. Hindistan vizesine şahsen mi başvurulur?

Hindistan vizesi için her seferinde parmak izi alınır. Bu yüzden Hindistan vizesi için şahsen başvuru yapılmalıdır. 70 yaş üzeri bu uygulamadan muaftır.

3. Hindistan vizesi ne zaman sonuçlanır?

Vize için başvurduğunuz çeşit ya da merkezin yoğunluğu vize alma sürecinizi uzatabilir. Normalde 7 işi günü içinde vize işlemi sonuçlanır. Fakat tavsiye edilen süre vize seyahatinden 15 gün öncesidir.

4. Hindistan vizesi için ek evrak istenir mi?

Ek evrak talebinde bulunulabilir. Dosya incelenir ve gerekli görülürse ek evrak istenir.

5. Hindistan vizesi neden reddedilir?

Hindistan vizesi evraklarının eksik olması durumunda Hindistan vizesi reddedilebilir. Bazen evraklar haricinde de red söz konusu olabilir.

6. Hindistan vizesi reddedilince yeniden başvuru yapılır mı?

Özellikle evrak problemi nedeniyle oluşan redler sonrası yeniden başvuru yapmanız önerilir.

7. Hindistan vizesi reddedildiğinde ücret iadesi yapılır mı?

Hindistan Büyükelçiliği ve Konsolosluğu harç bedellerini iade etmemektedir.

8. Hindistan vizesi nasıl takip edilir?

Hindistan vizesini başvuru yaptığınız kurumun web sitesinden pasaport numaranızla takip edebilirsiniz.

9. Hindistan vizesi ücreti nedir?

Hindistan vizesi ücretleri birtakım faktörlere göre değişmektedir. Kalacağınız sürenin uzunluğu gibi faktörler Hindistan vize ücretini belirler.

10. Hindistan vizesi geçerlilik süresi nedir?

Vize çeşidine göre vize süresi değişmektedir.

11. Parmak izi ibrazı zorunlu mudur?

Evet, Hindistan vizesi başvurusunda parmak izi alınmaktadır.

12. Hindistan vizesi öncesi pasaportun geçerlilik süresi ne kadar olmalıdır?

Ziyaretiniz öncesi pasaportunuz en az 6 ay geçerli olmalıdır.

Vize Başvuru Formu

Online Vize Başvurusu

Online başvuru sistemi sayesinde tüm işlemleriniz çok daha hızlı ve pratik bir biçimde ilerlemektedir.


“Sorunun değil, çözümün parçası”

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Online Vize Başvurusu
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.