Hollanda Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Hollanda’ya yolculuk etmeyi planlayan T.C. vatandaşlarının ülke sınırlarına girebilmesi için Hollanda vize başvurusu yapması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah veya kırmızı) pasaport sahipleri vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Söz konusu pasaport sahiplerinin seyahatten en az 3 ay sonraya kadar geçerli olan bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri Hollanda vizesi almalarına gerek yoktur. Bordo pasaport sahipleri ise Schengen vizeleri bulunmaması halinde Hollanda vizesi için başvurmalılardır. Hollanda Schengen bölgesi üye ülkeleri arasında yer aldığından dolayı, Hollanda’yı kısa süreli (90 günden daha az) ziyaret edecek kişiler, seyahatlerine Hollanda’dan başlamak şartıyla Hollanda Schengen vizesine başvurabilirler.

Hollanda Vize Başvurusunda Neden HFD Turizm’i Seçmelisiniz?

Her vize başvurusu kendi içerisinde zorluklar barındırmaktadır. Hollanda vize başvurusunda da hazırlanması gereken birçok evrak, yapılması gereken birçok iş bulunmaktadır. Hollanda vize danışmanlığı yapan HFD Turizm olarak yıllardır sizlere hizmet vermekteyiz. Hollanda vize başvurusunda neden HFD Turizm’i seçebileceğinizi maddeler halinde özetleyebiliriz:

 • Deneyim ve tecrübeli kadro
 • Yeterli bilgi donanımı
 • Vize başvuru sürecinin titizlikle yürütülmesi
 • Konsolosluk önünde saatlerce bekleme gerekliliğinin ortadan kaldırılması
 • Hem vize süreci hem de sonrasında gerekli bilgilendirmelerin detaylı olarak yapılması
 • Çıkabilecek potansiyel sorunları öngörme ve bu doğrultuda önlem alma
 • Vize alma konusunda yüksek başarı oranı
 • Vize işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi
 • Gideceğiniz yere otel ve uçak bileti rezervasyonu

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda, Schengen bölgesi dahilinde bir ülkedir. Schengen vizesi ile Schengen bölgesi olarak belirlenen noktalar dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkı kazanmaktadır. Bununla birlikte her ülkenin vize gereklilikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Hollanda vizesi almak için Hollanda’nın Türkiye için belirlediği yönetmelikler doğrultusunda hareket etmelisiniz. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmalısınız.

Hollanda Vize Çeşitleri

Yapacağınız Hollanda vize başvurusu için gerekli olacak evrak ve belgeler, yapılacak vize başvurusunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Temel olarak kısa süreli vize (C) ve ulusal vize (D) olmak üzere iki çeşit vize bulunmaktadır. Türkiye’den Hollanda vizesi için en çok başvuru yapılan vize türleri arasında turistik vize, akraba-arkadaş ziyareti, ticari, dil kursu ve öğrenci (D vizesi)’dir. Hollanda vize türleri ve istenilen evraklar temel belgeler olsa dahi, farklı durumlara göre Hollanda Konsolosluğu’nun talep ettiği ek belgeler olabilmektedir. Bu yüzden hem maddi hem de manevi kayıpların önüne geçmek adına, Hollanda vize başvurunuzda profesyonel bir destek almanız önerilmektedir.

Hollanda Uzun Süreli Vize

Hollanda için ise 6 aydan daha uzun süreli seyahat ya da ikamet etme (eğitim, aile birleşimi, çalışma vb.) hakkı elde etmek istiyorsanız, yapacağınız bütün vize başvuruları uzun süreli ya da ulusal vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu kapsamda yapılan işlemleri önemli oranda konsolosluk ya da büyük elçilikler ile devam etmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Vize amacınıza uygun başvuru dosyanız, uzman danışmanınızla birlikte yürüteceğiniz başvuru süreci sizleri bekliyor. Randevu al linkini tıklayarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Uzun süreli Hollanda vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:Hollanda Turist Vizesi

Hollanda turistik vize en çok tercih edilen Hollanda vize türüdür. Hem istenilen belgelerin sayısı hem de sonuçlanma süresi (5 ile 15 iş günü) ve vizenin alınması açısından diğer vize türlerine nazaran daha kolay olan vize türüdür. Bu süre zarfında konsolosluklar ek belgeler ve mülakat yolu ile görüşme talep etme hakkında sahiptir. Ayrıca yoğun seyahat dönemlerinde konsoloslukların yaşadığı yoğunluk da göz önünde bulundurulmalıdır. Hollanda turistik vizeye başvuru yapılmadan önce seyahat planınızın belirlenmiş olması gerekmektedir. Hangi ülkelere geçiş yapılacağı, hangi ülkelerde daha çok kalınacağı ve bu geçiş sürelerinde ulaşım ve konaklama bilgileriniz belirlemiş olduğunuz seyahat planınıza uygunluk göstermelidir. Daha önceden almış olduğunuz vizeleriniz sizin referanslarınızdır, ancak konsolosluğun talepleri ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, istemiş olduğu belgeler güncellenmektedir. Hollanda vize başvurunuzu mutlaka gideceğiniz tarihten en az 30 gün önce randevu alarak başlatmanız gerekmektedir. Hollanda turist vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Hollanda Turist Vizesi Evrakları
Pasaport
Biometrik fotoğraf
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi
Hollanda vize başvuru formu
Finansal durumu gösterir belgeler
Hollanda vize talebini açklayan dilekçe
Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi
Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler - Vergi levhası
Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri


Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi sadece başvuru sahibine gönderilen davetiye ile gerçekleştirilebilir. Davetiye göndermek isteyen kişi, gönderdiği ülkenin vatandaşı olmalı ya da ikamet etme izni olmalıdır. Bunların dışında davetiye göndereceği kişiye sponsor olabilecek yeterlilikte maddi geliri olmalı ve kalacak yer göstermesi gerekmektedir. Temel olarak davetiyeler içerik olarak aynı olmakla birlikte şeklen farklılıklar gösterebilir. Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvurunuzu mutlaka gideceğiniz tarihten en az 30 gün önce randevu alarak başlatmanız gerekmektedir. Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Pasaport
Biometrik fotoğraf
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi
Hollanda Vize Başvuru Formu ve İkamet Kanunu´nun 54. maddesine göre gerekli ek belge
Hollanda vize davetiyesi
Finansal durumu gösterir belgeler
Hollanda vize talebini açıklayan dilekçe
Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi
Seyahat sağlık sigortası
Uçuş rezervasyonu veya diğer ulaşım aracına ilişkin belge
Hollanda´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair belge
Hollanda´daki davet edenin yabancılar dairesince hazırlattığı davetiye veya kendi maddi imkanlarınıza dair belge
Seyahat amacına dair belge
Gelir belgeleri


Hollanda Ticari Vizesi

Yapacağınız başvuru yatırım yapmakla ilgili ise ülkelerin istemiş olduğu bütçeler, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Hollanda ticari vizesi için de benzer durum geçerlidir. Ticari faaliyet veya iş görüşmesi için planlanmış olan bir seyahat planınız var ise mutlaka davetiyeli başvuru yapılması gerekmektedir. Davetiye olması durumda ilk başvuru için 6 ay içerisinde 30 gün şeklinde olup, sonraki yapılacak başvurularda kademeli olarak verilen gün sayısı artış göstermektedir. Hollanda ticari vizesi için davetiye şartları belirli aralıklarla güncellenmeye devam etmektedir. Hollanda ticari vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Hollanda Ticari Vize Evrakları
Hollanda Schengen vizesi başvuru formu - Schengen visa application form - İkamet Kanunu´nun 54. maddesine göre gerekli ek belge
Pasaport
Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi
Fotoğraf
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi
Seyahat sağlık sigortası
Vize harcı
Uçuş veya seyahat rezervasyonu veya diğer ulaşım aracına ilişkin belge
Aşağıdaki bilgileri içeren Alman firmaya ait davetiye (aslı veya faks):
Davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresi
Başvuru sahibinin adı ve firmadaki görevi ile firmasının adı
Talep edilen vize süresi (birden fazla seyahat olacak mı?)
Seyahatin amacı, hedefi ve süresi (firma, fuar adı belirtilmeli)
İcabında seyahat ve konaklama giderlerinin karşılanacağına dair belge
Planlanan seyahat süresi için masrafları karşılayabilecek yeterli maddi imkana sahip olunduğuna dair belge
Firma sahipleri için ek olarak; ticaret veya sanayi odası sicil kayıt sureti (fotokopisi, 6 aydan eski olmamalı), ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası belgeleri talep edilmektedir.


Hollanda Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi

Eğitim kurumları arasında yapılan bazı anlaşmalar gereği gerçekleştirilen kültürel değişim ve eğitim programları da bu vize kategorisine girmektedir. Amaca göre düzenlenmiş olan belgelerin yanında konsolosluk ya da büyükelçiliklerin talep ettikleri evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hollanda kültürel ve sportif faaliyet vizesi için talep edilen evraklar zamana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Belgelere ek olarak, bu etkinliğe sponsor olacak bir kurum var ise sponsor ya da sponsorlara ait evrakların da ayrıca bir dosya olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Detaylar için, gidiş amacınıza uygun olan başvuru dosyanızı hazırlatın, vizenizi sorunsuzca alalım! İşlemlerinizi başlatmanız için randevu almanız yeterlidir. Hollanda kültürel ve sportif faaliyet vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Hollanda Kültürel ve Sportif Faaliyet Vize Evrakları
Davetiye - Sözleşme (Etkinliği organizasyon eden tarafından, adres bilgileri, etkinlik tarihi, etkinlik türü, başvuru sahibinin adı ve görev bilgisi içermelidir.)
Ulaşım ve konaklama organizasyon tarafından sağlanacaksa, onlara dair belgeler
Pasaport (Hollanda seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
2 adet biyometrik fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren, güncel)
Banka hesap özeti (son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyeli, kaşe, imza ve banka imza sirküleri
Gelir belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)


Hollanda Öğrenci Vizesi

Hollanda öğrenci vizesi almak için ilgili eğitim kurumundan alınacak kabul yazısı ile birlikte, başvurusu yapılan ülke konsolosluk ya da büyükelçiliklerinin istemiş olduğu evrakların temin edilerek, başvuru dosyanızın hazırlanması gerekmektedir. Unutulmaması gereken şudur ki; eğitim kurumundan almış olduğunuz kabul yazısı vize alabileceğiniz anlamına gelmez. Son karar mercii konsolosluk ve büyükelçiliklerdir. Dolayısıyla öncelikle hazırlanması gereken dosyanızın eksiksiz olan beyan edilmesi ve sonrasında konsolosluğun talep edeceği mülakata çok iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte eğitim kurumundan aldığınız kabul belgesi olmadan Hollanda vizesi alabilme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Hollanda öğrenci vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Hollanda Öğrenci Vize Evrakları
Pasaport
Hollanda vize başvuru formu
Varsa daha önce kullandığınız pasaportların orijinalleri
Nüfus cüzdan fotokopisi
2 adet biometrik fotoğraf
Seyahat sağlık sigortası poliçesi
Hollanda seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri
Hollanda seyahati ile ilgili olarak bir sponsor yok ise maddi durumu gösterecek olan son 3 ayı gösteren banka hesap hareketleri
Hollanda seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler
Hollanda Vizesi için başvuran kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan noter onaylı muvafakatname. (Aslı ve fotokopisi).
Öğrenci Belgesi. ( Yeni Tarihli)
Masrafları karşılayan kişiye ait belgeler
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği


Hollanda Erasmus Vizesi

Hollanda Erasmus vizesi, Hollanda öğrenci vizesi kapsamına girmektedir. Dolayısıyla Hollanda Erasmus vizesi için gereken ilk şart, gideceğiniz okuldan kabul belgenizi ilgili kuruma sunmaktır. Ancak kabul belgesi zorunluluk olmakla birlikte; tek başına yeterli olmamaktadır. Hazırlanması gereken güncel evrak listesini tamamlamalı ve ilgili mülakata talep edilen tüm dosyalar ile gitmelisiniz. Öte yandan ilgili kişinin sorduğu sorulara doğru ve mantıklı açıklamalar yapmalısınız. Hollanda erasmus vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Hollanda Erasmus Vize Evrakları
Uzun süreli vize talep formu
Pasaport
2 adet biometrik fotoğraf
Muvafakatname
Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Kabul alınan okuldan gelen kabul mektubu
Eğitim programı sertifikası
Eğitim programının masraflarının karşılanabileceğine dair teminatlar
Konaklama masrafları ve eğitim bursunu belgeleyen teminatlar
Seyahat sağlık sigortası; 30 bin € teminatlı, uluslararası geçerliliğe sahip
Otel ve uçak bileti rezervasyonu


Hollanda Aile Birleşimi Vizesi

Başvuru sahiplerinden bazı ülkeler dil sertifikası talep etmektedir. Bunun yanı sıra çocuklar için de ayrıca dosya düzenlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir ülke için aile birleşimi gibi işlemleri uzun zaman alacak bir vize türüne başvuru yapıldıysa, başvurusu yapılan ülke için farklı bir vize kategorisinde başvuru yapılmamalıdır. Örneğin; Hollanda için bir aile birleşimi başvurusu yapıldıysa, aynı ülke için daha yakın tarihli bir turist vizesi başvurusu, her iki başvuru da olumsuz etkilenebileceği için kesinlikle yapılmamalıdır. Hollanda aile birleşimi vizesi başvurunuz için özellikle eğitim almış danışmanlarımızla eksiksiz olarak hazırlanacak dosyanız ve profesyonel bir süreç yönetimi sayesinde %96,2 başarı oranı ile sonuçlanacaktır. Hollanda aile birleşimi vizesi için gerekli evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Hollanda Aile Birleşimi Vize Evrakları
Başvuru formu
Pasaport
2 adet vesikalık fotoğraf
Uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B)
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
İkametegah belgesi


Hollanda Ev Hanımı Vizesi

Hollanda vizesi ev hanımı için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Hollanda’ya gidecek ev hanımlarının dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Hollanda’ya gidiliyorsa, Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Ev hanımı olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.

Hollanda Ev Hanımı Vizesi Başvurusu

Hollanda Emekli Vizesi

Hollanda emekli vizesi için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Hollanda’ya gidecek emeklilerin dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Hollanda’ya gidiliyorsa, Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Emekli olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.

Hollanda Emekli Vizesi Başvurusu


Hollanda Vizesi ile İlgili Sorular

Hollanda vizesi ile ilgili detaylı bilgiler vermemizin ardından, verdiğimiz bilgilerin özeti niteliğinde bir ‘Hollanda vizesi ile ilgili sık sorulan sorular’ köşesi oluşturduk. Hollanda vizesi hakkında sıklıkla sorulan soruları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1) Hollanda vizesi ne kadar sürede çıkar?

Hollanda vizesinin kaç günde geleceği başvurulan vize türüne ve Hollanda Konsolosluğu’nun ilgili dönemdeki yoğunluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, turistik vizeler genellikle 5-15 gün içerisinde çıkmakla birlikte, bu süre uzun süreli vizeler için uzayabilmektedir.

2) Hollanda vizesi ne kadar geçerli?

Vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Hatta spesifik bir vize için bile alınan vize süresi değişebilir. Örneğin, Schengen vizesinin geçerlilik süresi genellikle 30 gün, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl olur. İlk kez başvuru yapanlara genellikle 30 günlük Schengen vizesi verilir.

3) Hollanda vizesi ücreti ne kadar?

Hollanda vizesinin fiyatı hem vize türüne hem de döneme göre değişiklik göstermektedir.

4) Hollanda vizesi nasıl kolay alınır?

Hollanda vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ‘Hollanda vizesi zor mu?’ sorusudur. Hollanda vizesi almanın zorluk derecesi , başvurulan vize türüne göre değişmekle birlikte; vize almanın hepsi için zahmetli bir süreç gerektirdiğini söyleyebiliriz. Çok fazla belgeler ve evraklarla uğraşmak durumunda kalacağınızdan dolayı, Hollanda vize danışmanlık şirketlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili daha fazla detay için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

5) Hollanda vizesi nasıl takip edilir?

Hollanda vizesi için yetkili kurum üzerinden başvuru yaptıysanız, ilgili kurumun web sitesi üzerinden pasaport numarası ve barkod numarası ile vizenizin takibini yapabilirsiniz.

6) Hollanda vizesi nereden alınıyor?

Hollanda bireysel vize başvurularını Hollanda Konsolosluğu’nun yetkili aracıları üzerinden yapabilirsiniz. Vize işlemlerinizi kolay, zahmetsiz ve sorunsuz bir şekilde ilerletmek için bizlere danışabilirsiniz.

7) Hollanda vizesi neden reddedilir?

Her vize türü için talep edilen belgeler detaylıca sizlerle paylaşılmaktadır. İstenilen belgelerde ufak bir eksiklik ya da yanlışlık bile red ile sonuçlanabilir. Bu yüzden belgelerinizi eksiksiz ve tam hazırlamalısınız. Ancak bu yine de %100 vize almanızın garantisi değildir.

8) Hollanda vizesi hangi şehirden alınır?

Hollanda vizesi başvuru merkezleri Türkiye genelinde İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu ve Hollanda Ankara Büyükelçiliği yer almaktadır.

9) Hollanda vizesi hangi ülkelerde geçerli?

Hollanda üzerinden aldığınız Schengen pasaportu ile Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya gibi diğer Schengen bölgesi ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz.

10) Hollanda vizesi ile Hollanda’ya gidebilir miyim?

Çok girişli Schengen vizeniz varsa Hollanda’ya uçabilirsiniz. Ancak güncel ve doğru bir yanıt için vize danışmanlık şirketine ya da konsolosluğa danışmanızı öneririz.

11) Hollanda vizesi ne zaman başladı?

1980 yılında başlamıştır.

12) Hollanda vize randevusu nasıl alınır?

Yetkili kurum üzerinden, başvurmak istediğiniz vize türü ile ilgili doldurulması gereken bilgileri doldurarak Hollanda vize randevunuzu alabilirsiniz.

13) Hollanda’ya en erken çıkan vize türü hangisidir?

Genellikle turistik vizelerdir. Hollanda turistik vizelerin 5 gün içerisinde çıktığı durumlar dahi olmaktadır. Bu durum biraz da Hollanda Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Vize Başvuru Formu

Online Vize Başvurusu

Online başvuru sistemi sayesinde tüm işlemleriniz çok daha hızlı ve pratik bir biçimde ilerlemektedir.


“Sorunun değil, çözümün parçası”

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Online Vize Başvurusu
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.