İngiltere Vizesi Hakkında Genel Bilgi

İngiltere Schengen ülkelerine dahil değildir. Bu yüzden Schengen bölgesine dahil bir ülkenin vizesi ile İngiltere’ye giriş yapmanız mümkün değildir. Buna bağlı olarak İngiltere’nin vize için istediği evraklar, Schengen ülkelerine kıyasla değişiklik göstermektedir. İngiltere vizesi alabilmeniz için öncelikle İngiltere Konsolosluğu resmi internetten sitesinden ya da iletişim numaraları üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Süreci olumlu bir şekilde sonuçlandırmak için gerekli tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazır etmeli ve yetkililere teslim etmelisiniz. Siyah pasaport sahipleri, İngiltere vizesi için başvuru yapmadan maksimum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde İngiltere’ye gidebilmektedirler. Nitekim siyah pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Diğer pasaport çeşitlerine sahip kişiler başvurularını yaptıktan sonra, ortalama 2 hafta içerisinde vize başvuru sonucunu öğrenebilmektedirler.


İngiltere Vize Başvurusunda Neden HFD Turizm’i Seçmelisiniz?

Her vize başvurusu kendi içerisinde zorluklar barındırmaktadır. İngiltere vize başvurusunda da hazırlanması gereken birçok evrak, yapılması gereken birçok iş bulunmaktadır. İngiltere vize danışmanlığı yapan HFD Turizm olarak yıllardır sizlere hizmet vermekteyiz. İngiltere vize başvurusunda neden HFD Turizm’i seçebileceğinizi maddeler halinde özetleyebiliriz:
 • Deneyim ve tecrübeli kadro
 • Yeterli bilgi donanımı
 • Vize başvuru sürecinin titizlikle yürütülmesi
 • Konsolosluk önünde saatlerce bekleme gerekliliğinin ortadan kaldırılması
 • Hem vize süreci hem de sonrasında gerekli bilgilendirmelerin detaylı olarak yapılması
 • Çıkabilecek potansiyel sorunları öngörme ve bu doğrultuda önlem alma
 • Vize alma konusunda yüksek başarı oranı
 • Vize işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi
 • Gideceğiniz yere otel ve uçak bileti rezervasyonu
 • Vize alma konusunda


İngiltere Vize Çeşitleri

Yapacağınız İngiltere vize başvurusu için gerekli olacak evrak ve belgeler, yapılacak vize başvurusunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’den İngiltere vizesi için en çok başvuru yapılan vize türleri arasında turistik vize, akraba-arkadaş ziyareti, ticari, dil kursu ve öğrenci vizeleridir. İngiltere vize türleri ve istenilen evraklar temel belgeler olsa dahi, farklı durumlara göre İngiltere Konsolosluğu’nun talep ettiği ek belgeler olabilmektedir. İngiltere vize çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • İngiltere ticari vizesi
 • İngiltere turist vizesi
 • İngiltere kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 • İngiltere aile/arkadaş ziyareti vizesi
 • Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere Vizesi
 • Tıbbi tedavi amaçlı İngiltere Vizesi
 • Öğrenci ziyaretçi amaçlı İngiltere Vizesi
 • İngiltere transit vizesi
 


İngiltere Turistik Vize

İngiltere turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre turistik vize için gerekli evrakları toplamalısınız. İngiltere turistik vize için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


İngiltere Turistik Vizesi
Başvuru formu
Pasaport
2 adet vesikalık fotoğraf
Uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B)
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
İkametgah belgesi

İngiltere Ticari Vize

T.C. pasaport sahibi olup İngiltere’de ticari faaliyetler yapmak isteyen işveren ya da çalışanların İngiltere ticari vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden randevu alınmasının ardından ticari amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. İngiltere ticari vize için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

İngiltere Ticari Vizesi
Pasaport
Ticari vize başvuru formu
Seyahat belgesi
Finansal durumu kanıtlayan evraklar
Uçak bileti ve konaklama rezervasyonu ile ilgili dökümanlar
İş gezisi amacını içeren davetiye (Örneğin, fuar davetiyesi)
Geri dönüşü kanıtlayıcı evraklar
Meslek ile ilgili dökümanlar
Biometrik fotoğraf
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Nüfus cüzdanı fotokopisi


   İngiltere Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İngiltere turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre aile vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. İngiltere aile vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


İngiltere Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize
Pasaport
Davetiye
Finansal dökümanlar
Mesleki dökümanlar
Eğitim ile ilgili dökümanlar
Sabıka kaydı
Evlilik cüzdanı
Biometrik fotoğraf
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Uçak bileti ve otel rezervasyonu


İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre öğrenci vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. İngiltere öğrenci vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

İngiltere Öğrenci Ziyareti Vize
Vize başvuru formu
Pasaport
Okuldan kabul mektubu
Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeler
İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
Askerlik durumu belgesi
Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)
Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Seyahat sağlık sigortası

İngiltere Erasmus Vizesi

İngiltere turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre erasmus vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. İngiltere erasmus vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

İngiltere Erasmus Ziyareti Vize
Vize başvuru formu
Pasaport
Okuldan kabul mektubu
Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeler
İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
Askerlik durumu belgesi
Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)
Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Seyahat sağlık sigortası


İngiltere Ev Hanımı Vizesi

İngiltere vizesi ev hanımı için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. İngiltere’ye gidecek ev hanımlarının dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için İngiltere’ye gidiliyorsa, İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Ev hanımı olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.

İngiltere Ev Hanımı Vizesi Başvurusu


İngiltere Emekli Vizesi

İngiltere emekli vizesi için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. İngiltere’ye gidecek emeklilerin dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için İngiltere’ye gidiliyorsa, İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Emekli olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.


İngiltere Emekli Vizesi Başvurusu

İngiltere Vizesi ile İlgili Sorular

İngiltere vizesi ile ilgili detaylı bilgiler vermemizin ardından, verdiğimiz bilgilerin özeti niteliğinde bir ‘İngiltere vizesi ile ilgili sık sorulan sorular’ köşesi oluşturduk. İngiltere vizesi hakkında sıklıkla sorulan soruları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


1) İngiltere vizesi ne kadar sürede çıkar?

İngiltere vizesinin kaç günde geleceği başvurulan vize türüne ve İngiltere Konsolosluğu’nun ilgili dönemdeki yoğunluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, turistik vizeler genellikle 5-15 gün içerisinde çıkmakla birlikte, bu süre uzun süreli vizeler için uzayabilmektedir.


2) İngiltere vize geçerlilik süresi ne kadardır?

Vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Hatta spesifik bir vize için bile alınan vize süresi değişebilir.


3) İngiltere vizesi ne kadar?

İngiltere vizesinin fiyatı, başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.


4) İngiltere vizesi nasıl kolay alınır?

İngiltere vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ‘İngiltere vizesi zor mu?’ sorusudur. İngiltere vizesi almanın zorluk derecesi , başvurulan vize türüne göre değişmekle birlikte; vize almanın hepsi için zahmetli bir süreç gerektirdiğini söyleyebiliriz. Çok fazla belgeler ve evraklarla uğraşmak durumunda kalacağınızdan dolayı, İngiltere vize danışmanlık şirketlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili daha fazla detay için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


5) İngiltere vizesi nasıl takip edilir?

İngiltere vizesi için başvuru yaptığınız yetkili kurumun ilgili web sitesi üzerinden pasaport numarası ve barkod numarası ile vizenizin takibini yapabilirsiniz.
   

6) İngiltere vizesi nereden alınıyor?

İngiltere vize başvurunuzu İstanbul’da yer alan İngiltere Konsolosluğu üzerinden yapabilirsiniz. Aracı kurumlar aracılığıyla da işlemler yürütülebilir.


7) İngiltere vizesi neden çıkmaz?

Her vize türü için talep edilen belgeler detaylıca sizlerle paylaşılmaktadır. İstenilen belgelerde ufak bir eksiklik ya da yanlışlık bile red ile sonuçlanabilir. Bu yüzden belgelerinizi eksiksiz ve tam hazırlamalısınız. Ancak bu yine de %100 vize almanızın garantisi değildir.

8) İngiltere vizesi hangi şehirden alınır?

İngiltere vizesi başvuru merkezleri İstanbul’da yer almaktadır.

9) İngiltere vizesi hangi ülkelerde geçerli?

İngiltere vizesi sahipleri İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler Krallığı içerisinde seyahat edebilirler. Güney İrlanda için İrlanda vizesi gerekmektedir.

10) İngiltere vize randevusu nasıl alınır?

İngiltere vize randevusu İngiltere Konsoloslukları ve aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilmektedir.

11) İngiltere’de en erken çıkan vize türü hangisidir?

Genellikle turistik vizelerdir. İngiltere turistik vizelerin 5 gün içerisinde çıktığı durumlar dahi olmaktadır. Bu durum biraz da İngiltere Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Vize Başvuru Formu

Online Vize Başvurusu

Online başvuru sistemi sayesinde tüm işlemleriniz çok daha hızlı ve pratik bir biçimde ilerlemektedir.


“Sorunun değil, çözümün parçası”

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Online Vize Başvurusu
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.