İrlanda Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Kuzey Atlantik’te yer alan bir ada ülkesi olan İrlanda, vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. İrlanda Konsolosluğu ve İrlanda büyükelçiliği tarafından direkt olarak kabul edilmeyen vize başvuruları, İrlanda vize hizmet merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

İrlanda’ya uzun ya da kısa süreli seyahat planınıza uygun bir vize işlemine başvurmalısınız. Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip yabancı uyruklu bir vatandaşsanız da oturum izninizin de içinde olduğu evraklarla İrlanda vize işlemlerine başvurabilirsiniz.

İrlanda Vizesi İçin Neden HDF Turizm’i Tercih Etmelisiniz?

Her ülkenin vize başvuru süreci temelde birbirine benzer. İrlanda vize başvurusu da tıpkı diğer vize işlemleri gibi birtakım zorlukları olan bir süreçtir. Vize sürecinde önemli olan evrakların eksiksiz şekilde tamamlanmasıdır. Bir seyahat acentası size bu konuda yardımcı olur. HDF Turizm’in bu süreçte sunduğu ayrıcalıkları ise şöyle özetleyebiliriz;

  • • Tecrübeli ve donanımlı bir kadro.
  •  • Eğitimli personeller.
  •  • Vize başvuru sürecinde titiz çalışma prensibi.
  •  • Vize sonrasında ve vize sürecinde gerekli bilgilerin kişiye aktarımı konusunda gösterilen hassasiyet.
  •  • Vize sürecinde karşılaşılabilecek problemlere karşı tedbirli olma.
  •  • Vize işleminde hız.
  • • Seyahat edilecek yere uçak ve otel rezervasyonu.


İrlanda Vize Çeşitleri

İrlanda vize çeşitleri ticari vize, turistik vize ve erasmus vizesi gibi vizelerden oluşur. Geçerlilik süresi vizenin çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Vize işleminde hazırlanacak evraklar temelde birbirine benzer. Bazı ülkeler için istenilen evraklarda ufak tefek değişiklikler olabilir.

İrlanda Ticari Vizesi

İrlanda ticari vizesinin sonuçlanması 33 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu süre yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla başvuru sürecine mümkün olduğu kadar erken başlamak önemlidir. İrlanda ticari vizesine başvurmak için bir seyahat acentası seçerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Seyahat acentaları başvurunuzu iletecektir. İrlanda Ticari vizesi için gerekli evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

İrlanda Ticari Vizesi Evrakları
İrlanda ticari vize başvuru formu.
Nüfus cüzdan fotokopisi.
Pasaport.
Biyometrik fotoğraf.
Şirketten alınacak seyahat niyeti ve iletişim detaylarının beyan edildiği konfirme mektubu.
Varsa iki şirket arası bağın kanıtı olan belgeler.
Talep dilekçesi.
SGK işe giriş bildirgesi.
SGK döküm bildirgesi.
Maaş bordrosu.
Bakiyesi olan bir banka hesabı dökümü.
Seyahat sigortası.
Otel ve uçak rezervasyonu.


 İrlanda Turistik Vize

İrlanda’nın kültürel mirasına tanık olmak istiyorsanız İrlanda turist vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Turistik vize kısa sürelidir ve C tipi vizedir.

İrlanda vize başvuruları onaylanma süreci 1 ay sürebilir. Bu yüzden İrlanda seyahatinizden 2 ay önce vize işlemlerine başlamanızı öneririz. İrlanda kısa süreli vize ücretleri nakit olarak ödenir. Başvurunun onaylanmaması gibi bir durumda ücret iadesi yapılmaz. Bazen vize başvurusu yapan kişiden ek evrak istenebilir. Bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Eksik evraklar vize başvurusunun reddedilmesine sebebiyet verir. Eksiksiz olarak tamamlamanız gereken bu evrakları şöyle sıralayabiliriz;

İrlanda Turistik Vize Evrakları
Vize başvuru formu.
Nüfus cüzdan fotokopisi.
Pasaport.
2 adet biyometrik fotoğraf.
Tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi.


 İrlanda Aile Ziyaret Vizesi

İrlanda aile ziyaret vizesi turistik vize gibidir. C tipi bir vize olan İrlanda aile ziyaret vizesi, pasaport tipinden bağımsız olarak kişinin başvurması gereken bir vize tipidir. İrlanda aile ziyaret vizesi için hazırlamanız gereken evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

İrlanda Aile Ziyaret Vizesi Evrakları
Vize başvuru formu.
Ziyaret edeceğiniz kişinin vize talep mektubu.
Akrabalığı destekleyen belge.
Kimlik fotokopisi.
Pasaport.
2 adet fotoğraf.
Seyahat sigortası.
Otel ve uçak rezervasyonu.


 İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda öğrenci vizesi için iki seçenek vardır. Dil eğitimi almak isteyen öğrenciler kısa süreli İrlanda öğrenci vizesi, yüksek lisans gibi uzun sürecek bir eğitim almak isteyen öğrenciler ise uzun süreli İrlanda öğrenci vizesi almalıdır. İrlanda vizesi almak isteyen öğrenciler için gereken evraklar ise şu şekildedir;

İrlanda Öğrenci Vizesi Evrakları
Pasaport.
Okul kabul mektubu.
2 fotoğraf.
Vize başvuru formu.
Okul ücretinin ödendiğine dair makbuz.
Özgeçmiş.
Niyet mektubu.
Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
Seyahat sigortası.


İrlanda Transit Vize

24 saati aşan aktarmalar için İrlanda transit vizesi almalısınız. İrlanda transit vize işlemleri 15 iş günü içinde sonuçlanır. Yoğunluğa göre bu süre uzayabilir. Seyahat tarihinizden 1 ay önce vize işlemlerine başlamanızı öneririz. İrlanda transit vizesi için gereken evraklar şöyle özetlenebilir;

İrlanda Transit Vize Evrakları
Vize başvuru formu.
Uçak ve otel rezervasyonu.
Zorunlu seyahat sigortası.
Pasaport.
Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
Banka hesap dökümü.
Kimlik fotokopisi.


İrlanda Vizesi Hakkında Merak Edilenler

İrlanda vizesi ve İrlanda vize çeşitleri hakkında size belli başlı bilgileri aktardıktan sonra hala kafanıza takılan bir soru olursa diye sizin için “İrlanda Vizesi Hakkında Merak Edilenler” isimli bu bölümü hazırladık.


1. İrlanda Vizesi Ne Zaman Sonuçlanır?

İrlanda vize işlemleri konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak ve vize çeşidine göre uzayabilir ya da kısalabilir. Genel olarak 1 ay içinde vize işlemi sonuçlanacaktır.


2. İrlanda Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Bu süre vize çeşidine göre değişiklik göstermektedir. 15 ila 90 gün geçerliliği olan vize çeşitlerinden birini seçebilirsiniz.


3. İrlanda Vize Ücreti Ne Kadardır?

İrlanda vize ücretlerini etkileyen faktörler vardır. Vize geçerlilik süresi vize türüne ve vize geçerlilik süresine göre değişiklik gösterebilir.


4. İrlanda Vizesi Nasıl Takip Edilir?

Başvuru yaptığınız kurumun internet sitesinden başvuru numaranız ile birlikte başvuru sürecinizi takip edebilirsiniz.


5. İrlanda Vizesi Nereden Alınır?

İrlanda vizesi onaylanmış seyahat acentalarından alınabilir.


6. İrlanda Vizesi Başvurusu İçin Nasıl Randevu Alınır?

Başvuru almak istediğiniz kurumun telefon numarasını arayarak İrlanda vize işlemleri için randevu alabilirsiniz.


7. İrlanda Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

İrlanda vize başvurularının reddedilmesinin başlıca nedeni evrakların eksik ya da yanlış iletilmiş olmasıdır. Bunun dışında kişisel sebeplerden ötürü de vize başvurusu reddedilebilir. Evraklarınızın eksiksiz olması başvurunuzun kabul edilmesini sağlar. Fakat evrakların tam olması durumunda da başvuru reddedilebilir.


8. İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda vize başvurusu İrlanda Konsolosluğu’nun yetki verdiği seyahat acentalarından yapılır. Seyahat niyetinizi belirledikten sonra bu niyetinize uygun vize çeşidini seçerek gerekli evrakları hazırlamalısınız. Seyahat acentaları sizin için İrlanda Konsolosluğu’na talebinizi iletecektir ve vize onay süreciniz başlayacaktır.


9. İrlanda Vizesi İle Başka Ülkeye Seyahat Edilebilir mi?

İrlanda vizesi yalnızca İrlanda sınırları içinde geçerli olan bir vizedir. Bu vize ile başka ülkelere seyahat edemezsiniz.


10. Schengen Vizesi İle İrlanda’ya Gidilebilir mi?

Schengen vizesi İrlanda’ya seyahat edebileceğiniz bir vize çeşidi değildir. İrlanda’ya seyahat edebilmek için İrlanda Konsolosluğu tarafından onaylanmış bir vize gerekmektedir.


11. İrlanda Vize Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

İrlanda vize başvurusu için gerekli olan belgeler pek çok vize işleminde gerekli belgelerle benzerlik taşır. Gerekli başlıca evraklar şunlardır;


Pasaport.
2 adet fotoğraf.
Kimlik fotokopisi.
Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
Dilekçe.

Vize Başvuru Formu

Online Vize Başvurusu

Online başvuru sistemi sayesinde tüm işlemleriniz çok daha hızlı ve pratik bir biçimde ilerlemektedir.


“Sorunun değil, çözümün parçası”

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Online Vize Başvurusu
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.