Kanada Vizesi Hakkında Genel Bilgi


Kanada Schengen ülkelerine dahil değildir. Bu yüzden Schengen bölgesine dahil bir ülkenin vizesi ile Kanada’ya giriş yapmanız mümkün değildir. Buna bağlı olarak Kanada’nın vize için istediği evraklar, Schengen ülkelerine kıyasla değişiklik göstermektedir. Kanada vizesi alabilmeniz için öncelikle Kanada Konsolosluğu resmi internetten sitesinden ya da iletişim numaraları üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Süreci olumlu bir şekilde sonuçlandırmak için gerekli tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazır etmeli ve yetkililere teslim etmelisiniz. Öte yandan Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport, ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri Kanada’ya yapacakları kısa ya da uzun fark etmeksizin tüm seyahatlerde

Kanada Vize Başvurusunda Neden HFD Turizm’i Seçmelisiniz?


Her vize başvurusu kendi içerisinde zorluklar barındırmaktadır. Kanada vize başvurusunda da hazırlanması gereken birçok evrak, yapılması gereken birçok iş bulunmaktadır. Kanada vize danışmanlığı yapan HFD Turizm olarak yıllardır sizlere hizmet vermekteyiz. Kanada vize başvurusunda neden HFD Turizm’i seçebileceğinizi maddeler halinde özetleyebiliriz:

 •  • Deneyim ve tecrübeli kadro
 •  • Yeterli bilgi donanımı
 •  • Vize başvuru sürecinin titizlikle yürütülmesi
 •  • Konsolosluk önünde saatlerce bekleme gerekliliğinin ortadan kaldırılması
 •  • Hem vize süreci hem de sonrasında gerekli bilgilendirmelerin detaylı olarak yapılması
 •  • Çıkabilecek potansiyel sorunları öngörme ve bu doğrultuda önlem alma
 •  • Vize alma konusunda yüksek başarı oranı
 •  • Vize işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi
 •  • Gideceğiniz yere otel ve uçak bileti rezervasyonu
 •  • Vize alma konusunda

Kanada Vize Çeşitleri


Yapacağınız Kanada vize başvurusu için gerekli olacak evrak ve belgeler, yapılacak vize başvurusunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’den Kanada vizesi için en çok başvuru yapılan vize türleri arasında turistik vize, akraba-arkadaş ziyareti, ticari, dil kursu ve öğrenci vizeleridir. Kanada vize türleri ve istenilen evraklar temel belgeler olsa dahi, farklı durumlara göre Kanada Konsolosluğu’nun talep ettiği ek belgeler olabilmektedir. Kanada vize çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 •  • Kanada ticari vizesi
 •  • Kanada turist vizesi
 •  • Kanada kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 •  • Kanada aile/arkadaş ziyareti vizesi
 •  • Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı Kanada Vizesi
 •  • Tıbbi tedavi amaçlı Kanada Vizesi
 •  • Öğrenci ziyaretçi amaçlı Kanada Vizesi
 •  • Kanada transit vizesi

Kanada Turistik Vize


Kanada turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre turistik vize için gerekli evrakları toplamalısınız. Kanada turistik vize için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


Kanada Ticari Vize


T.C. pasaport sahibi olup Kanada’da ticari faaliyetler yapmak isteyen işveren ya da çalışanların Kanada ticari vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden randevu alınmasının ardından ticari amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Kanada ticari vize için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


Kanada Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi


Kanada turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre aile vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. Kanada aile vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


Pasaport
Davetiye
Finansal dökümanlar
Mesleki dökümanlar
Eğitim ile ilgili dökümanlar
Sabıka kaydı
Evlilik cüzdanı
Biometrik fotoğraf
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Uçak bileti ve otel rezervasyonu

Kanada Öğrenci Vizesi


Kanada turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre öğrenci vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. Kanada öğrenci vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


Vize başvuru formu
Pasaport
Okuldan kabul mektubu
Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeler
İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
Askerlik durumu belgesi
Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)
Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Seyahat sağlık sigortası

Kanada Erasmus Vizesi


Kanada turistik vizesi için online randevu almalı ve mesleki durumunuza göre erasmus vizesi için gerekli evrakları toplamalısınız. Kanada erasmus vizesi için gerekli başlıca evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


Vize başvuru formu
Pasaport
Okuldan kabul mektubu
Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeler
İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
Askerlik durumu belgesi
Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)
Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Seyahat sağlık sigortası

Kanada Ev Hanımı Vizesi


Kanada vizesi ev hanımı için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Kanada’ya gidecek ev hanımlarının dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Kanada’ya gidiliyorsa, Kanada aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Ev hanımı olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.

Kanada Emekli Vizesi


Kanada emekli vizesi için spesifik ya da ekstra bir belge gerektirmemektedir. Kanada’ya gidecek emeklilerin dikkat etmeleri gereken nokta, hangi amaçla gittikleridir. Aile, akraba, arkadaş ziyareti için Kanada gidiliyorsa, Kanada aile ve arkadaş ziyareti vizesi yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Emekli olduğu için istisnai durumlar haricinde ekstra bir belge gerektirmez. Bu yüzden gideceğiniz amaca bağlı olarak, yukarıda yer alan vize türlerinden size uyanın gerekli belgelerini inceleyebilirsiniz.

Kanada Vizesi ile İlgili Sorular


Kanada vizesi ile ilgili detaylı bilgiler vermemizin ardından, verdiğimiz bilgilerin özeti niteliğinde bir ‘Kanada vizesi ile ilgili sık sorulan sorular’ köşesi oluşturduk. Kanada vizesi hakkında sıklıkla sorulan soruları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1) Kanada vizesi ne kadar sürede çıkar?

Kanada vizesinin kaç günde geleceği başvurulan vize türüne ve Kanada Konsolosluğu’nun ilgili dönemdeki yoğunluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, turistik vizeler genellikle 5-15 gün içerisinde çıkmakla birlikte, bu süre uzun süreli vizeler için uzayabilmektedir.

2) Kanada vize geçerlilik süresi ne kadardır?

Vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Hatta spesifik bir vize için bile alınan vize süresi değişebilir.

3) Kanada vizesi ne kadar?

Kanada vizesinin fiyatı, başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

4) Kanada vizesi nasıl kolay alınır?

Kanada vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ‘Kanada vizesi zor mu?’ sorusudur. Kanada vizesi almanın zorluk derecesi , başvurulan vize türüne göre değişmekle birlikte; vize almanın hepsi için zahmetli bir süreç gerektirdiğini söyleyebiliriz. Çok fazla belgeler ve evraklarla uğraşmak durumunda kalacağınızdan dolayı, Kanada vize danışmanlık şirketlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili daha fazla detay için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

5) Kanada vizesi nasıl takip edilir?

Kanada vizesi için başvuru yaptığınız yetkili kurumun ilgili web sitesi üzerinden pasaport numarası ve barkod numarası ile vizenizin takibini yapabilirsiniz.

6) Kanada vizesi nereden alınıyor?

Kanada vize başvurunuzu İstanbul’da yer alan Kanada Konsolosluğu üzerinden yapabilirsiniz. Aracı kurumlar aracılığıyla da işlemler yürütülebilir.

7) Kanada vizesi neden çıkmaz?

Her vize türü için talep edilen belgeler detaylıca sizlerle paylaşılmaktadır. İstenilen belgelerde ufak bir eksiklik ya da yanlışlık bile red ile sonuçlanabilir. Bu yüzden belgelerinizi eksiksiz ve tam hazırlamalısınız. Ancak bu yine de %100 vize almanızın garantisi değildir.

8) Kanada vizesi hangi şehirden alınır?

Kanada vizesi başvuru merkezleri İstanbul’da yer almaktadır.

9) Kanada vizesi hangi ülkelerde geçerli?

Kanada vizesi sahipleri ABD, Güney Amerika ve Avrupa başta olmak üzere birçok yeri vizesiz olarak ziyaret edebilirler.

10) Kanada vize randevusu nasıl alınır?

Kanada vize randevusu Kanada Konsoloslukları ve aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilmektedir.

11) Kanada’da en erken çıkan vize türü hangisidir?

Genellikle turistik vizelerdir. Kanada turistik vizelerin 5 gün içerisinde çıktığı durumlar dahi olmaktadır. Bu durum biraz da Kanada Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Vize Başvuru Formu

Online Vize Başvurusu

Online başvuru sistemi sayesinde tüm işlemleriniz çok daha hızlı ve pratik bir biçimde ilerlemektedir.


“Sorunun değil, çözümün parçası”

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Online Vize Başvurusu
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.