Bilecik - Söğüt Kültür Turları ile Gezilecek Yerler

Tarafından gönderildi: HFD Turizm Yayınlanan: 14/02/2020 Kez Okundu: 2417 Yorumlar: 0
Bilecik - Söğüt Kültür Turları ile Gezilecek Yerler


Bilecik – Söğüt çevresi, Türk tarihi için en önemli noktalardan bir tanesidir. Nitekim Türklerin kurduğu son imparatorluk olan Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olduğundan kuruluş hikayesinin başlangıç yeridir. Buna bağlı olarak da Bilecik – Söğüt çevresinde o dönemi ve tarihin farklı dönemlerini yansıtan onlarca tarihi eser bulunmaktadır. Bugünkü blog yazımızın konusunu da Bilecik – Söğüt kültür turları kapsamında gezilecek yerler oluşturacak. Sizler için keyifli bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Bilecik – Söğüt Hakkında Genel Bilgi


Bilecik – Söğüt gezi rehberi yazımız kapsamında gezilecek yerleri anlatmaya başlamadan evvel, bölge hakkında genel bir bilgi vermekte fayda görüyoruz. Osmanlı Devleti’nin kurulduğu nokta olan Söğüt, tarihi açıdan oldukça zengin bir yerdir. Söğüt içerisinde ve civarında sizi Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarına yolculuk ettirecek onlarca önemli yer bulunmaktadır. Buna ek olarak tarihi yerleri gezmenizin ardından, çevrede yer alan birbirinden güzel köyleri de ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin tarih açısından önemli olmasından dolayı, Söğüt’te her eylül ayının ikinci haftasında Ertuğrul Gazi Şenlikleri organize edilmektedir. Şenlikler kapsamında mehteran konserleri, folklor oyunları, cirit oyunları ve tarihi filmler sergilenmektedir.


Bilecik – Söğüt Gezilecek Yerler


Bilecik – Söğüt hakkında genel bilgiler vermemizin ardından, Söğüt’te görülmesi gereken yerler ile ilgili detaylara geçebiliriz.

1. Söğüt Ertuğrul Gazi Türbesi


Bilecik’te yer alan Söğütte görülmesi gereken tarihi yerler arasında yer almaktadır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’ye ait bir türbedir. İlk aşamada açık mezar olarak yapılmış ve I. Çelebi Mehmet döneminde türbe haline getirilmiştir. Farklı dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları ile günümüze değin ayakta kalmayı başarmıştır. Ertuğrul Gazi Türbesi’nin çevresinde yer alan çeşmelerin yapımı ise 1887 yılına dayanmaktadır. Türbenin bahçesinde Ertuğrul Gazi’nin geçici mezarı da yer almaktadır. Türbeyi ziyaret edenlerin dikkatini en çok çeken detaylar arasında ise, türbe duvarında yer alan kurşun izleridir. Bu izler Kurtuluş Savaşı döneminde meydana gelmişlerdir.
2. Söğüt Dursun Fakıh Türbesi

Söğüt’te Osmanlı döneminden kalma tarihi eserler arasında bulunmaktadır. Türbenin sahibi Osman Gazi’nin bacanağı olan Dursun Fakıh’tır. Kendisi Osmanlı Devleti kuruluş döneminin önemli simgeleri arasında yer almaktadır. Hayatı boyunca tefsir, fıkıh ve hadis eğitimi almıştır. Kuruluş döneminde meydana gelen birçok savaşa katılan Dursun Fakıh, ayrıca Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı olma özelliğini taşımaktadır.
3. Ertuğrul Gazi Müzesi – Söğüt Müzesi


Eski bir Türk evi üzerine yapılan restorasyon çalışmalarının ardından, 2001 yılında ziyarete açılmıştır. Bulunduğu binanın formu bir çadırı andırmaktadır. Ertuğrul Gazi Müzesi, tek salondan meydana gelmektedir. Müze içerisinde Yörük kültürünü yansıtan birçok eser bulunmaktadır. Buna ek olarak farklı dönemlere ait sikkeler, tartı aletleri, Osmanlı dönemi çinileri ve arkeolojik eserler yer almaktadır. Söğüt’e gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken bir müzedir.
4. Söğüt Hamidiye Camii

Bilecik – Söğüt’ün merkezinde bulunmaktadır. Yapımı 1905 yılına kadar dayanan bu tarihi camii, Abdulhamit tarafından inşa ettirilmiştir. Çift minaresi ile dikkat çeken bu tarihi camii, çevre halkı tarafından Hamidiye Camii yerine daha çok ‘Çifte Minareli Cami’ olarak adlandırılmaktadır. Caminin üzerini kurşun kaplı bir kubbe kaplamaktadır.5. Söğüt Çelebi Mehmet Camii

Tıpkı Hamidiye Camii gibi Çelebi Mehmet Camisi de Söğüt ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Yapımı 1420’li yıllara kadar dayanmaktadır. Bu tarihi cami, Sultan I. Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Osmanlı döneminin ilk kubbeli camileri arasında yer almaktadır. Nitekim caminin üzerinden tam 12 adet kubbe bulunmaktadır. Yıllara meydan okuyan bu cami, bahçesindeki devasa çınar ağaçları ile de dikkat çekmektedir.6. Söğüt Kaymakam Çeşmesi

1919 yılında inşa edilen Kaymakam Çeşmesi, ilçe merkezinde yer alan tarihi yapılar arasında bulunmaktadır. Dönemin ilçe kaymakamı olan Sait Bey tarafından yapılmıştır. Adını da tahmin ettiğiniz üzere buradan almaktadır. Osmanlı son dönem mimarisini yansıtan eserler arasındadır. Kütahya çinileri ve mermerleri kullanılan işlemeleri dikkat çekmektedir.
7. Söğüt Dar’ul Eytam – Yetimler Yurdu

Dar’ul Eytam’ın Türkçe’deki anlamı yetimler yurdudur. Dolayısıyla ilçe merkezinde yer alan bu yapı, her iki adı ile de adlandırılmaktadır. Sultan Reşad döneminde inşa edilmiştir. Toplamda iki kata sahip olan bu yapı, özellikle kapısının üzerinde yer alan ve incelikle işlenmiş çinileri ile o dönem dikkat çekmekteydi. Bir kısmı zamanla dökülen bu çinilerin bir kısmı çıkarılmış ve Söğüt Etnografya Müzesi’ne aktarılmıştır.
8. Söğüt Etnografya Müzesi

Bilecik – Söğüt kültür turları kapsamında ilçeye gidenlerin, evlerine dönmeden mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. İlk kez 1990 yılında halkın ziyaretine açılan Söğüt Etnografya Müzesi, içerisinde çevre yerlerde yapılan kazılardan çıkarılan birçok önemli arkeolojik kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Uzak dönem tarihe ilgi duyanların mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunmaktadır.

HFD Turizm olarak Söğüt kültür turları kapsamında gezilebilecek yerlere yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca Söğüt’te gezilecek tarihi yerler ile ilgili sizlere bilgi vermeye gayret ettik. Siz de Bilecik – Söğüt kültür turlarına katılmak ve bu turlar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, bizlerle 444 71 87 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.